Czy palenie papierosów w dobie pandemii koronawirusa SARS CoV-2 to dobry pomysł? Czy osoby palące papierosy mogą przechodzić chorobę COVID-19 trudniej? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Specjaliści zalecają, by przestać palić, zwłaszcza w dobie pandemii. Palenie papierosów przyczynia się do powstania wielu chorób, m.in. układu krążenia oraz układu oddechowego. Jak dotąd ustalono, że choroby układu krążenia – na przykład nadciśnienie – podwyższają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Związek między paleniem a nową chorobą nie został jednak jeszcze ustalony.

Wpływ palenia papierosów na układ oddechowy

Palacze mają podrażniony i uszkodzony nabłonek układu oddechowego. Zatem bardziej niż u osób zdrowych bywa on podatny na patogeny, które atakują ten układ. Stąd WHO nie wyklucza, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardziej grozi palaczom.

– Tytoń wywiera olbrzymi wpływ na zdrowie układu oddechowego. Związek między używaniem tytoniu a rakiem płuca dobrze udokumentowano (…). Używanie tytoniu zwiększa też ryzyko zarażenia się gruźlicą. Ponadto używanie tytoniu jest praktycznie najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która doprowadza do obrzmienia i załamywania się pęcherzyków płucnych. A to zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i wydalaniu dwutlenku węgla oraz prowadzi do powstawania wydzieliny, przez co z kolei w konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. To zaś może rodzić skutki dla palaczy, biorąc pod uwagę także fakt, że palenie jest uważane za czynnik ryzyka rozwoju jakichkolwiek infekcji dolnych dróg układu oddechowego, a wirus, który wywołuje COVID-19, atakuje przede wszystkim układ oddechowy (….). Jednakże, ponieważ COVID-19 to niedawno rozpoznana choroba, związek pomiędzy paleniem tytoniu a tym schorzeniem musi być jeszcze ustalony” – czytamy na stronie „Tobacco Free Initiative” Światowej Organizacji Zdrowia.

Każdy czas jest doby, aby pożegnać nałóg

Były konsultant krajowy w dziedzinie pulmonologii, prof. Kazimierz Roszkowski- Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc wskazuje jednak, że na razie, o ile ustalono, że choroby takie jak:

  • choroby układu krążenia (np. nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca itp.),
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • patologiczna otyłość,

to istotne czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 i ryzyka zgonu z jego powodu. Nie wykazano jednak, że POChP i astma znajdują się w tej grupie. Jednak trzeba pamiętać, że samo rzucenie palenia przekłada się na niemal natychmiastowy pozytywny wpływ na funkcjonowanie płuc i układu sercowo-naczyniowego. „Kaszel palacza” potrafi cofnąć się w ciągu tygodnia, a poprawa ta zwiększa się z każdym dniem.

Dlatego każdy czas jest dobry na rozstanie się z nałogiem. Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym nie przestała działać. Także w czasie pandemii pod numerem 801 108 108 dyżurują specjaliści, którzy mają doświadczenie w udzielaniu wsparcia podczas rozstawania się nałogiem. Numer ten można znaleźć na każdym opakowaniu papierosów lub innych wyrobów tytoniowych.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródło:
  1. WHO

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.