Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to niezwykle groźny czynnik ryzyka zakażenia nowym koronawirusem, dlatego chorujące na nią osoby muszą wyjątkowo na siebie uważać: w ich przypadku konieczna jest izolacja środowiskowa oraz bezwzględne noszenie maseczek.

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zdecydowanie większą ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę w płucach, który jest receptorem także dla wirusa SARS Cov-2.

– To oznacza, że POChP jest jak otwarte wrota dla wirusa. Nie tylko zwalczanie wirusa u tych chorych jest upośledzone, ale zarażenie jakimkolwiek wirusem. Czy to jest SARS-CoV-2, grypa czy retrowirus – oznacza znacznie cięższy przebieg choroby – tłumaczy prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest u takich osób sześć razy większe, a ryzyko trafienia z ciężką postacią choroby do oddziału intensywnej terapii aż siedemnaście razy większe, w porównaniu do populacji osób zdrowych.

O czym muszą więc pamiętać chorzy na POChP w czasie pandemii?

  • O przyjmowaniu dalej zalecanych leków i przestrzeganiu wszystkich dotychczasowych zaleceń dotyczących postępowania niefarmakologicznego (m.in. niepaleniu papierosów). Pandemia nic w tych kwestiach nie zmienia.
  • Pozostaniu w izolacji środowiskowej. Zachowanie dystansu społecznego w przypadku tych chorych jest konieczne.
  • Aby bezwzględnie używać maseczek. – Nie ma mowy o ich zdejmowaniu! Jedyne wskazanie do niestosowania masek to klaustrofobia lub ostre psychozy, czyli wskazania psychiatryczne. Chory na POChP absolutnie nie powinien jej zdejmować, bo one chronią go przed zakażeniem – podkreśla specjalista.
  • O zaszczepeniu się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom – te szczepienia skutecznie chronią chorych na POChP przed groźnymi zaostrzeniami choroby i powikłaniami.
  • Aby mimo izolacji utrzymywać regularną aktywność fizyczną.
  • Aby leczyć choroby współistniejące (nie doprowadzać do ich zaostrzenia).
  • Dbaniu o swoją ogólną kondycję.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:
  1. Konferencja prasowa „Światowy Dzień POChP”, zorganizowana 18 listopada 2020 r. w ramach kampanii „Płuca Polski”.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.