Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024
Monika Rydlewska

PACJENT I OPIEKUN: Siostra choruje na SLA

Siostra choruje na SLA najprawdopodobniej potrzebuje już wentylacji domowej i respiratora zewnętrznego. Gdzie mamy skierować pierwsze kroki żeby to załatwić? (lekarz rodzinny nie wie może jedynie wystawić skierowanie, neurolog telefonicznie powiedział, że trzeba położyć się do szpitala) Siostra nie ma sił na długie podróże jest z Grajewa woj podlaskie.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Alicja

Pani Alicjo,
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, pod adresem:

https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/search.aspx

znajduje się wyszukiwarka świadczeniodawców.

Po uzupełnieniu pól z nazwą województwa i wybraniu w polu „świadczenia” „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych”, a potem nazwy produktu kontraktowego „świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie” (świadczenie dla dzieci jest odrębne), wyszukiwarka podaje listę świadczeniodawców wentylacji domowej, mających kontrakt z Funduszem na terenie Pani województwa. Jeśli chodzi o województwo podlaskie są to:

  1. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach
  2. Help Homecare sp z o.o.
  3. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wenti-Med sc. Piotr Compała Stanisława Szabatowska-Fudali
  4. Centrum Medyczne Novento
  5. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Dom Sue Ryder.

Sugerujemy osobisty kontakt z tymi podmiotami. Wyjaśnią dokładnie procedury, które obowiązują. Na pewno Siostra będzie potrzebowała skierowania od lekarza. Na pewno będzie musiała przejść etap kwalifikacji i włączenia do leczenia respiratorem w domu. Jednak z uwagi na jej stan, część tych procedur być może będzie mogła przejść w warunkach domowych. Wizyty w szpitalu jednak nie da się najprawdopodobniej uniknąć, ponieważ włączenie do leczenia respiratorem zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych – chodzi o ustawienie parametrów urządzenia, obserwowanie, jak pacjent reaguje na leczenie oraz możliwość szybkiej reakcji, gdyby zaczęło się dziać coś niepokojącego.

Z życzeniami zdrowia,
Monika Rydlewska, leczeniewdomu.pl

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!