Zaufaj fizjoterapeucie – takie właśnie hasło przyświeca kolejnej akcji informacyjnej zorganizowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. O co chodzi?

Wszyscy pamiętamy, jak w marcu cała Polska stanęła w miejscu. W obawie o rozwój epidemii koronawirusa w Polsce zatrzymała się lwia część gospodarki. Zmieniło się również funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia. Między innymi zawieszono rehabilitację. Fizjoterapeuci nie przyjmowali pacjentów. Zawieszono zabiegi, zamknięto gabinety.

Po jakimś czasie, na początku maja przyszedł jednak czas na odmrażanie gospodarki. Fizjoterapia znalazła się w drugim etapie jej odmrażania. Było to szczególnie istotne dla osób po udarach, urazach, osób z niepełnosprawnościami, w przypadku których efektywna fizjoterapia ma kolosalne znaczenie dla stanu zdrowia i sprawności.

Decyzja o wznowieniu działalności gabinetów spotkała się jednak z pewną nieufnością samych pacjentów, którzy mając w pamięci apele o dystans społeczny i w obawie o zakażenie odwlekali decyzję o powrocie na fizjoterapię.

Z fizjoterapeutą pacjent jest bezpieczny – my wiemy to doskonale – zapewnia Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Aby przekonać pacjentów, że mimo iż epidemia koronawirusa się w Polsce się nie skończyła, pacjenci w gabinecie fizjoterapeuty są bezpieczni, Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała informacje, które pomogą pacjentom przełamać obiekcje i wątpliwości związane z podjęciem terapii. Przede wszystkim KIF przypomina o tym, że:
Fizjoterapeuta wykonuje zawód zaufania publicznego oraz że fizjoterapeuci stanowią ważny element systemu ochrony zdrowia.

Rozważając, czy powrócić na fizjoterapię warto wziąć pod uwagę poniższe argumenty:

  • Gabinety fizjoterapeutyczne mogą być otwarte od 4 maja (II etap odmrażania gospodarki).
  • Fizjoterapeuci świadczący usługi medyczne zobowiązani są do przestrzegania procedur zapobiegających zakażeniom.
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydała także stosowne rekomendacje dotyczące tych procedur.
  • Nadal możliwe jest korzystanie z telerehabilitacji, czyli usług fizjoterapeutycznych świadczonych przez systemy teleinformatyczne.

Jak fizjoterapeuta czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta w dobie epidemii COVID-19?

Fizjoterapeuta wie jak uniknąć zakażenia:

  • przed wizytą weryfikuje stan pacjenta i potencjalne ryzyko zarażenia
  • potrafi zidentyfikować objawy COVID-19 i odpowiednio zareagować
  • jest zaopatrzony w środki ochrony i stosuje je w pracy z pacjentem
  • zna i wdraża wytyczne i zalecenia organów ochrony zdrowia (Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia)
  • zna i stosuje rekomendacje Krajowej Izby Fizjoterapeutów, wie jak przygotować stanowisko pracy, jak zabezpieczyć siebie oraz pacjenta i jak bezpiecznie prowadzić terapię
  • dba o najwyższe standardy ochrony i opieki nad pacjentem.
Źródła:
  1. https://kif.info.pl/zaufaj-fizjoterapeucie-nowa-akcja-kif-skierowana-do-pacjentow/
  2. https://fizjoterapiaporusza.pl/zaufaj-fizjoterapeucie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.