WIDEO: „Cała Polska ćwiczy oddech” – rehabilitacja oddechowa
„Cała Polska ćwiczy oddech” – to akcja, która upowszechnia rehabilitację oddechową. Regularne ćwiczenia mogą przynieść wymierne skutki w przebiegu wielu chorób.
Mięśnie oddechowe, jak każde inne warto ćwiczyć – to konkluzja akcji „Cała Polska ćwiczy oddech”. Choć skierowana jest przede wszystkim do pacjentów chorych na IPF (idiopatyczne zwłóknienie płuc), z przygotowanych zestawów ćwiczeń skorzystać może każdy. Dlaczego warto?
Mięśnie jak każde inne
W przebiegu niektórych chorób – wskutek obniżenia sprawności płuc czy obniżenia sprawności mięśni oddechowych – dochodzi do niewydolności oddechowej. To stan, w którym układ oddechowy nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości tlenu. Dla dotkniętego niewydolnością oddechową pacjenta rodzi to szereg przykrych konsekwencji związanych z obniżeniem komfortu życia i pogorszeniem samopoczucia.
Czytaj także: Rozpoznanie i podział niewydolności oddechowej
W wielu przypadkach nad wydolnością oddechową można pracować, ćwicząc mięśnie oddechowe.
– Mięśnie oddechowe potrzebują ćwiczeń tak samo, jak inne mięśnie naszego ciała – przekonuje dr n. med. Katarzyna Lewandowska, zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc.
Rehabilitacja oddechowa się opłaca
Korzyści z rehabilitacji oddechowej są wymierne:
- poprawia się sprawność mięśni oddechowych
- poprawia się ogólna sprawność organizmu
- zmniejsza się poczucie duszności
- poprawia się tolerancja wysiłku
- poprawia się ogólna jakość życia.
– Rozwój wydolności fizycznej, który jest wynikiem pracy nad oddechem, dodatkowo zmniejsza częstość zapadania na infekcje dróg oddechowych – podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski.
Rehabilitacja oddechowa – jak ćwiczyć?
Przede wszystkim w fizjoterapii oddechowej ważna jest regularność. Sesje ćwiczeń powinno się wykonywać systematycznie. W sposób dostosowany do stanu i możliwości pacjenta. Cykl trwa 15-30 minut. Przygotowane zestawy ćwiczeń nie wymagają dużego wysiłku i niemal każdy pacjent może sobie z nimi poradzić. Dedykowane są w szczególności pacjentom cierpiącym na IPF (idiopatyczne zwłóknienie płuc). Na włączeniu ich do codziennej aktywności skorzystać mogą również osoby z innymi chorobami, których konsekwencją jest niewydolność oddechowa: mukowiscydozy, astmy, POChP.
Należy przy tym pamiętać, że chorzy z niewydolnością oddechową wymagający stałej tlenoterapii nie powinni wykonywać zbyt ciężkich ćwiczeń rehabilitacyjnych, a przed przystąpieniem do nich powinni skonsultować się z lekarzem.
Rehabilitacja oddechowa w domu
Zestawy przygotowane przez Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie mają tę zaletę, że ćwiczyć według wskazówek wykwalifikowanego fizjoterapeuty można samodzielnie lub z niewielką asystą kogoś bliskiego. To szczególnie istotne, ponieważ dostęp do fizjoterapii oddechowej bywa w Polsce utrudniony, a w dobie epidemii koronawirusa w Polsce wielu chorych stara się nie narażać na przypadkowe zakażenie. Zatem możliwość ćwiczenia w zaciszu domowego ogniska jest dla nich szczególnie istotna.
Poniżej publikujemy instruktażowe filmiki pokazujące, jak ćwiczyć oddech w zaciszu własnego domu.
„Cała Polska ćwiczy oddech” – Rehabilitacja oddechowa – trening fizyczny (wydolnościowy)
„Cała Polska ćwiczy oddech” – Rehabilitacja oddechowa – ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn
„Cała Polska ćwiczy oddech” – Rehabilitacja oddechowa – Ćwiczenia rozciągające
„Cała Polska ćwiczy oddech” – Rehabilitacja oddechowa 2 Ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.