Część osób żyjących z diagnozą stwardnienia rozsianego (SM) dotyka atrofia mózgu. Za tym pojęciem kryje się zmniejszenie jego objętości i zanik tkanki mózgowej. Czy temu procesowi można przeciwdziałać?

Atrofia mózgu w stwardnieniu rozsianym (SM) – co to jest?

O atrofii mózgu w przebiegu stwardnienia rozsianego, choć doświadcza jej wielu pacjentów, nie mówi się zbyt często.

Zazwyczaj stwardnienie rozsiane kojarzy się z objawami ruchowymi, np. kłopotami z chodzeniem, koordynacją, siłą mięśni.  Stwardnienie rozsiane (SM) może jednak powodować również wiele objawów, których na pierwszy rzut oka nie widać.

Atrofia mózgu odpowiedzialna za niewidoczne objawy SM

Jakie są niewidoczne objawy SM? Na przykład męczliwość, ale również kłopoty poznawcze, będące wynikiem zmniejszania objętości mózgu i zaniku tkanki mózgowej.

Takie dolegliwości jak zaburzenia uwagi, „uciekające słowa”, zaburzenia koncentracji, zapominanie, kłopoty z analitycznym myśleniem i analizowaniem problemów dotyczą wielu chorych. Te objawy, choć niewidoczne, w istotny sposób ograniczają aktywność osób z diagnozą stwardnienia rozsianego.

Starzenie się mózgu to naturalny, przychodzący z wiekiem proces, jednak u chorych na stwardnienie rozsiane zanik funkcji poznawczych jest szybszy niż u człowieka bez diagnozy SM.

Jak walczyć z atrofią mózgu w stwardnieniu rozsianym (SM)

– Nie oznacza to jednak, że nie można na to nic poradzić – zaznacza neurolog, wskazując, że w walce z atrofią mózgu pomagają leki, którymi można spowolnić ten proces, ale także ćwiczenia. Szczególnie na początku choroby.

– Im bardziej zmuszamy mózg do pracy na początku, tym ten proces postępuje wolniej. Tym później te zaburzenia mogą się pokazać – tłumaczy dr n. med. Monika Nojszewska. Wszystko dzięki ogromnej neuroplastyczności mózgu czyli umiejętności mózgu do adaptowania się. Neuroplastyczność jest tym większa, im większe rezerwy poznawcze uda się wypracować.

Jak rehabilitować mózg?

– Nasz mózg nie znosi nudy. Uwielbia za to różne aktywności, różne bodźce – dodaje Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM walcz o siebie.

Jak więc dbać o kondycję mózgu? Rzucać mu wszelkie możliwe wyzwania. – Dbać o rehabilitację ruchową, poznawczą, wychodzić do ludzi, czytać, pisać, oglądać, możliwie jak najdłużej pracować, nie popadać w marazm – to rożne formy rehabilitacji dla mózgu – wymienia dr Monika Nojszewska.

– I widzieć siebie jako człowieka, specjalistę, rodzica, kogoś kto ma do zaoferowania światu coś, co go definiuje, nie tylko chorobę – podsumowała Malina Wieczorek.

Źródła:
  1. TokFM – audycja Ewy Podolskiej w ramach cyklu U TokTora – „Atrofia mózgu u chorych na SM. Jak temu zapobiec”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.