Właściwe zaprojektowanie łazienki dla osób borykających się z niepełnosprawnością lub ograniczeniami ruchowymi związanymi z wiekiem to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie musi być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Jakie są podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy projektowaniu łazienki, z której będzie korzystać osoba niepełnosprawna? To spore wyzwanie. Szczególnie wówczas, gdy pomieszczenie i jego funkcjonalność trzeba dostosować do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Warto wziąć pod uwagę normy stosowane w budynkach użyteczności publicznej dotyczące toalet dla osób niepełnosprawnych. Na pewno nie tylko ułatwią zaplanowanie przestrzeni, ale przede wszystkim ułatwią korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym.

Co mówi prawo budowlane

Podstawowe zasady dotyczące projektowania łazienki dostosowanej dla osób niepełnosprawnych:

  • należy zapewnić przestrzeń manewrową o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m;
  • stosować w tych pomieszczeniach i na trasie dojazdu drzwi bez progów;
  • zainstalować odpowiednio przystosowaną miskę ustępową i umywalkę, a także natrysk;
  • zainstalować uchwyty ułatwiające korzystanie z urządzeń;

Co podpowiada zdrowy rozsądek?

Na dostępność łazienki na pewno wpłyną również poszerzone drzwi. To szczególnie istotne z perspektywy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pewnym wyzwaniem jest również wybór ceramiki i zamontowanie jej na odpowiednich, dostosowanych do potrzeb osoby chorej lub starszej wysokościach.

Sprawdzą się baterie o tzw. lekarskich uchwytach lub krany uruchamiane na fotokomórkę.

Warto, by dla bezpieczeństwa i komfortu łazienka została wyposażona w przydatne akcesoria:

  • uchwyty
  • drabinki
  • lustra uchylne
  • składane krzesełko prysznicowe.

Prysznic

Rozwiązań, które ułatwią korzystanie z prysznica osobie niepełnosprawnej jest wiele. Należą do nich:

  • siedzisko prysznicowe
  • poręcze i różnego rodzaju uchwyty
  • brodzik na poziomie podłogi
  • zastąpienie kabiny prysznicowej zasłoną
  • bateria podtynkowa (wygodniejsza w użyciu od klasycznej)
  • słuchawka prysznicowa mocowana na drążku, który umożliwi wygodną regulację i dobranie odpowiedniej wysokości jej montażu.

Umywalka

W łazience osoby niepełnosprawnej, szczególnie poruszającej się na wózku duże znaczenie ma zarówno wysokość, na której umywalka zostanie zamocowana, jak i głębokość. Spód umywalki powinien się znajdować powyżej kolan osoby siedzącej na wózku.

Zalecana szerokość umywalek to minimum 60 cm. Rekomendowana wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm, natomiast dla niepełnosprawnych dzieci do 12 lat – 60 cm.

Zazwyczaj montuje się umywalki bez otworu przelewowego i baterii z automatycznym korkiem (zmniejszają przestrzeń na nogi).

Dodatkowo korzystanie z niej ułatwia montaż odpowiedniej baterii umywalkowej wyposażonej w uchwyt lekarskie. A także uchwytów ściennych lub uchylnych.

Dopełnieniem strefy umywalki jest uchylne lustro, które umożliwia ustawianie go pod odpowiednim kątem, dobranym do potrzeb osoby poruszającej się na wózku.

Toaleta

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna być usytuowana wyżej od standardowej. Sugerowana wysokość to 48 cm. Do wyboru jest kompakt WC lub podwieszana miska. Deska WC musi posiadać niezbędne dla osób niepełnosprawnych wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące solidnie osadzenie.

W bliskim sąsiedztwie toalety należy zamontować również uchylne czy nieruchome poręcze i uchwyty ułatwiające korzystanie przez osoby starsze i niepełnosprawne. Ważne, by przy wyborze poręczy i uchwytów brać pod uwagę materiał, z którego wykonane są ściany łazienki. W przypadku słabej konstrukcji murów należy wybrać wersje poręczy mocowanych do podłogi. Zapewnią one stabilne podparcie i umożliwią samodzielne korzystanie z toalety.

Ponadto, na co osoby niepełnosprawne, szczególnie korzystające z wózków inwalidzkich zwracają uwagę, dostęp do spłuczki powinien być jak najłatwiejszy.

 

Źródła:
  1. https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/10/55404,jak-zaprojektowac-lazienke-dla-niepelnosprawnych-oto-cztery-normy-ktore-musi-spelniac © inzynieria.com
  2. http://www.roca.pl/faqs/porady/jak-zaprojektowac-lazienke-dla-osob-niepelnosprawnych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.