Właśnie zakończyła się druga edycja projektu “Crossfit dla osób z niepełnosprawnością ruchową”, który realizowała krakowska Fundacja Brak Barier.  Jak wyglądały treningi i co udało się osiągnąć uczestnikom przez ostatni rok?

Fundacja Brak Barier – główne cele Fundacji

Fundacja Brak Barier wspiera osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Jej misją jest przede wszystkim aktywizacja społeczna i integracja osób niepełnosprawnych oraz osób w trudnej sytuacji materialnej.

Ponadto realizowane są działania zmierzające do zwiększenia znaczenia pozycji osób niepełnosprawnych wśród społeczeństwa, a także wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury fizycznej, edukacją oraz wspieranie i promocja wolontariatu.

Chcą likwidować bariery i odkłamywać stereotypy

Fundacja Brak Barier to stosunkowo młoda, ale prężnie działająca organizacja. Powstała w 2018 roku z inicjatywy grupy osób poruszających się na wózkach oraz ich przyjaciół.

Idea jej założenia zrodziła się z chęci utworzenia czegoś, co ułatwiłoby osobom niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie, a co za tym idzie lepsze oraz bardziej komfortowe życie. Fundacja Brak Barier powstała, aby likwidować utarte stereotypy, łamać istniejące w środowisku bariery oraz uświadamiać społeczeństwo, że osoby z niepełnosprawnością nie różnią się od innych i nie należy ich odmiennie traktować.

“Crossfit dla osób z niepełnosprawnością ruchową”

Jednym z przedsięwzięć, które udało się zrealizować w pierwszym etapie działalności jest projekt “Crossfit dla osób z niepełnosprawnością ruchową”.

fot. Arek Kożuch

– Ostatni rok zajęć z naszymi wspaniałymi trenerami pokazał, jak wiele może zdziałać ludzki upór i wytrwałość. Każdej soboty spotykaliśmy się punktualnie o 14:00, aby przelać na hantle całą naszą energię. I wiecie co? Każdego tygodnia mieliśmy tej energii coraz więcej! – pisze Fundacja Brak Barier.

“Crossfit daje kondycję wytrzymałość, siłę”

Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier w jednym z wywiadów tłumaczył:

Zależy nam na innowacyjnych projektach, a z racji tego, że crossfit jest to dyscyplina, którą na świecie uprawia coraz więcej osób, postanowiliśmy spróbować to przełożyć na osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Crossfit podnosi kondycję, wytrzymałość, siłę, ale i pozwala oderwać się od problemów i zmotywować do działania, do życia.

Uczestnicy ćwiczyli pod okiem Moniki Pałki, profesjonalnej trenerki. W ćwiczeniach pomagali także wolontariusze, których zadaniem było między innymi asekurowanie uczestników.

Jak wyglądały treningi? Obejrzyjcie filmik!

Na walce z własnymi słabościami się nie skończyło. Uczestnicy projektu wzięli bowiem udział w w pierwszych zawodach w crossficie dla osób z niepełnosprawnościami.

Sukcesy na zawodach w Warszawie

Pojechaliśmy aż do Warszawy, aby zmierzyć się z innymi osobami niepełnosprawnymi – okazało się, że mamy tę moc i nasi wspaniali siłacze stanęli na podium. Jesteśmy z tego bardzo dumni i szczęśliwi, że mieliśmy szansę zmierzyć się z innymi mistrzami w tej dyscyplinie – tłumaczy Fundacja.

Jak poszło przedstawicielom Fundacji Brak Barier w zawodach crossfit Avalon Extreme Workout Battle 2019 w Warszawie?

Katarzyna Gucwa zajęła 3. miejsce, a wpadająca czasem na treningi Monika Kukla zwyciężyła w kategorii Women Open;

Adrian Kuc został finalistą zawodów, zajmując 4. miejsce w kategorii Men Open;

Ponadto trenerka Monika Pałka zajęła 2. miejsca w kategorii osób sprawnych startujących na wózkach.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.