W roku 2020 mija 200 lat od narodzin matki współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, w związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.


Podwaliny współczesnego pielęgniarstwa

Florence Nightingale wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki. Wśród jej zasług jest między innymi zdefiniowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych. W 1860 założyła w Londynie przy Szpitalu św. Tomasza pierwszą szkołę pielęgniarstwa – The Nightingale Training School. Na początku XX wieku, w 1907 roku jako pierwszej kobiecie przyznano brytyjski Order Zasługi, a pięć lat po jej śmierci wzniesiono ku jej czci pomnik na placu Waterloo w Londynie.

Innymi słowy rok 2020 został uznany Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej nie bez przyczyny. Bowiem to właśnie w 2020 roku mija 200. rocznica urodzin FLorence Nightingale.

Kampania Nursing Now Polska

5 lutego w Ministerstwie Zdrowia uroczyście zainaugurowano Międzynarodową Kampanię „Nursing Now” Polska. Jej celem jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki, położnej. A także pokazanie roli i znaczenia tych zawodów w systemie ochrony zdrowia. Ponadto uhonorowanie wkładu tych grup zawodowych w zdrowie społeczeństwa w Polsce i na świecie. Kampania ma pokazać młodym ludziom, że jest to zawód dający duże możliwości i szanse samorealizacji. I że warto go wybrać.

Film z inauguracji Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej w Polsce

Źródła:
  1. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/inauguracja-nursing-now-polska,7587.html

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.