Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki (PTPAiIO) przyłączyło się do lokalnej grupy wspierającej kampanię Nursing Now. Dlaczego pielęgniarstwo wymaga wsparcia, promocji i zwrócenia uwagi na prestiż tego zawodu?

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki podczas zjazdu pod koniec września 2019 r. zdecydowało oficjalnie o przyłączeniu się do kampanii Nursing Now, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Dlaczego Towarzystwo przyłączyło się do tej trwającej od ubiegłego roku akcji, opowiadają dla Evereth News jego władze: prezes PTPAiIO Paweł Witt oraz wiceprezes Danuta Ozga.

– Aktualnie jako jedyne towarzystwo w Polsce bierzemy udział w kampanii Nursing Now – zaznaczył w rozmowie z Evereth News Prezes PTPAiIO Paweł Witt. – Cieszymy się, że Polska również bierze w niej udział – dodał.

Problemy polskiego pielęgniarstwa niczym nie odbiegają od tego, co jest na całym świecie. Jest wiele problemów, z którymi polskie pielęgniarki muszą się zmierzyć. Ważne jest, aby zwrócić uwagę decydentów na problemy pielęgniarstwa. Istnieje wiele trudności, z którymi polskie pielęgniarki muszą się zmierzyć. I wydawałoby się, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Z tego względu samo przystąpienie do kampanii przez PTPAiIO uważam za sukces. Warto dodać, że  już od bardzo wielu lat działamy prężnie w gremiach międzynarodowych. Identyfikujemy się z problemami całego pielęgniarstwa na świecie. A także mamy swoich delegatów w globalnych organizacjach tj. European Federation of Critical Care Nursing Associations (EfCCNa), World Federation of Critical Care Nurses (WFCCN), International Federation of Nurse Anesthetists (IFNA – dodała natomiast dr Dorota Ozga.

Czym jest kampania Nursing Now?

To globalna inicjatywa. Jej cel jest niełatwy do osiągnięcia: poprawa jakości opieki zdrowotnej. Z kolei sposobem by to osiągnąć, jest podniesienie statusu i prestiżu pielęgniarstwa. A z tym – jak widać choćby na przykładzie Polski, dyplomatycznie mówiąc bywa różnie. Tymczasem to właśnie personel pielęgniarski najczęściej ma kontakt z pacjentami. To pielęgniarki i pielęgniarze często biorą na siebie trud edukacji, działań profilaktycznych, w wielu przypadkach stanowią dla pacjenta nieocenione wsparcie. Są również podporą większości zespołów terapeutycznych.

Innymi słowy, nie ma systemu opieki zdrowotnej, który byłby wydolny bez pomocy pielęgniarek. A tych jest coraz mniej. Szacuje się że do 2030 roku na świecie potrzeba będzie 9 mln pielęgniarek i położnych. Nursing Now to również odpowiedź na tę potrzebę.

Działania w ramach kampanii oparte są o strukturę lokalnych grup, których jest aktualnie około 300 w niemal 90 krajach świata. Nowe grupy powstają regularnie od 2018 roku, gdy kampania Nursing Now zaczęła nabierać rozpędu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.