Neurologia: Na czym polega odruch Babińskiego?
Odruch Babińskiego bada się na stopach pacjenta. Co sugeruje dodatni odruch Babińskiego i jakie kolejne badania diagnostyczne neurolog może zlecić?
Pojęcie odruchu Babińskiego w medycynie funkcjonuje od końca XIX wieku. Zaobserwował i opisał go francuski lekarz polskiego pochodzenia Józef Babiński, uważany za jednego z ojców neurologii.
Odruch Babińskiego: nieprawidłowa reakcja stopy na bodziec
Odruch Babińskiego jest sprawdzany w podstawowym badaniu neurologicznym. W największym uproszczeniu, badanie polega na tym, że lekarz drażni boczno-dolną powierzchnię stopy, przesuwając po niej twardym przedmiotem. W odpowiedzi na bodziec, stopa dorosłego pacjenta powinna zareagować, zginając się w dół. Natomiast w przypadku uszkodzenia na poziomie układu nerwowego, po stymulacji duży palec u stopy odgina się do góry. Zdarza się, że towarzyszy temu także odruch podeszwowy pozostałych palców, czyli zgięcie ich do dołu, wachlarzowe ich rozstawienie lub zgięcie dolnej kończyny w trzech stawach. Odruch Babińskiego może wystąpić w obu stopach lub tylko jednej.
Odruch Babińskiego: w jakich chorobach występuje
Sam w sobie odruch Babińskiego nie jest niebezpieczny i nie wiąże się z zaburzeniem codziennej pracy stopy. Jednakże nie wolno go lekceważyć. „Dodatni odruch Babińskiego” świadczy o tym, że w ośrodkowym układzie nerwowym może się dziać coś niepokojącego. Odruch Babińskiego pojawia się w przebiegu wielu chorób, m.in.
- stwardnieniu rozsianym (SM)
- stwardnieniu zanikowym bocznym (SLA/ ALS)
- po urazach mózgu
- w przebiegu nowotworu ośrodkowego układu nerwowego
- przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.
Objawy piramidowe występują także w mózgowym porażeniu dziecięcym, zespole Leigha, otępieniu czołowo-skroniowym, chorobie Gauchera.
Zdarza się że odruch Babińskiego nie jest dostatecznie czytelny. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy pacjent cierpi na znacznie miany zwyrodnieniowe stawów nóg.
Odruch Babińskiego i co dalej?
Samego odruchu się nie leczy, za to odruch Babińskiego powinien być przyczynkiem do dalszej diagnostyki. Gdy podczas wizyty u neurologa okazuje się, że pacjent ma dodatni odruch Bagińskiego, lekarz na ogół kieruje go na dalszą, dokładniejszą diagnostykę – tomografię komputerową i rezonans magnetyczny ośrodkowego układu nerwowego. Może się także zdarzyć, że wśród zleconych badań znajdzie się punkcja lędźwiowa i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Odruch Babińskiego u dzieci
Co ciekawe, u najmłodszych pacjentów, odruch Babińskiego nie świadczy o zaburzeniach pracy ośrodkowego układu nerwowego. – Odruch Babińskiego u dzieci nie jest niczym niepokojącym i wynika z tego, że ich układ nerwowy nie jest w pełni rozwinięty. Do 18. miesiąca życia (choć niektórzy uważają, że nawet do 3. roku życia) odruch Babińskiego u dzieci traktowany jest jako prawidłowa, fizjologiczna reakcja organizmu, która z czasem zanika i zostaje zastąpiona odruchem podeszwowym. Przyjmuje się jednak, że odruch Babińskiego u dzieci powyżej 3. roku życia może świadczyć o dysfunkcji układu piramidowego (to część układu nerwowego, która kontroluje ruchy dowolne i prawidłową postawę ciała) – tłumaczy portal MedMe
Źródła:
- https://www.medme.pl/artykuly/odruch-babinskiego-kiedy-wystepuje-i-co-oznacza,67170.html
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.