Pytania czy pacjenci z diagnozą SMA są bardziej narażeni na zachorowanie czy cięższe przechorowanie COVID-19 pojawiają się od początku pandemii. Fundacja SMA niedawno na swojej stronie internetowej opublikowała streszczenie artykułu Journal of Neurology opisującego przypadki osób z chorobami nerwowo- mięśniowymi, które przeszły infekcję wirusem SARS-CoV-2.

– Od początku naukowcy spekulują, że choroby nerwowo-mięśniowe oraz ich leczenie mogą wpływać na to jak organizm radzi sobie z takimi infekcjami (…) Do tej pory nie było danych pokazujących jak to wygląda w praktyce. Jednak na początku stycznia 2021 w Journal of Neurology ukazał się artykuł opisujący znane przypadki osób z chorobami mięśniowo-nerwowymi, które zaraziły się wirusem SARS-CoV-2 – pisze na wstępie Fundacja SMA

Czego możemy dowiedzieć się z artykułu?

Naukowcy z Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologii Pediatrycznej zwrócili się z prośbą do hiszpańskich szpitali oraz fundacji o udostępnienie informacji na temat osób chorych (w tym na SMA) które przechodzą lub przeszły zakażenie koronawirusem.

Artykuł opisuje grupę 29 pacjentów z chorobami nerwowo-mieśniowymi, którzy mierzyli się z zakażeniem koronawirusem. Wśród nich 11 pacjentów miało diagnozę rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Większość z nich ze względu na progresję SMA wymagała wspomagania oddychania. Infekcja  SARS-CoV-2 przebiegała bezobjawowo lub objawy były łagodne. W przypadku trójki pacjentów (1-3 lata) objawy zakwalifikowano jako umiarkowane. Te dzieci były hospitalizowane (przez 3-10 dni). Jeden z pacjentów na kilka dni trafił na oddział intensywnej terapii.

Z przedstawionych w tekście  Journal of Neurology faktów naukowcy wyciągnęli kilka wniosków, cytujemy je za Fundacją SMA:

  • zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi może nie przebiegać tak ciężko jak przypuszczano
  • osoby z SMA I mogą być bardziej podatne na wystąpienie cięższych objawów infekcji niż pacjenci z innymi chorobami.
  • wydaje się, że SARS-CoV-2 nie zagraża życiu osób z chorobami nerwowo-mięśniowymi bardziej niż inne wirusy (grypa czy rinowirus)

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tekst powstał na bazie doświadczeń z niewielką liczbą pacjentów. Wyciąganie daleko idących wniosków jest więc nieuprawnione.

Źródła:
  1. https://www.fsma.pl/2021/02/przebieg-covid-19-u-osob-chorych-na-sma-streszczenie-artykulu/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.