Partnerzy portalu:
Środa: 11 września 2024

Dlaczego pacjent nie mówi wprost o bólu, pieczeniu, swędzeniu? Ponieważ nie jest w stanie ich rozpoznać/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Dlaczego chory z demencją zrywa pieluchy?

Skubanie, dotykanie, zrywanie pieluch – dlaczego pacjenci z chorobami demencyjnymi to robią? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że chodzi o brak akceptacji dla noszenia pieluch lub pieluchomajtek. Tymczasem powód może być zupełnie inny.

Manewrowanie wokół pieluchy, miejsc intymnych, próby jej zrywania mogą mieć podłoże chorobowe. Tego typu zachowania powinny zaniepokoić opiekuna szczególnie wówczas, gdy pojawiają się nagle. Często bywa, że u podłoża opisanego powyżej zachowania podopiecznego leży dolegliwość o podłożu fizycznym – zapalenie dróg moczowych.  Uważa się je za główny problem medyczny u osób z demencją.

Dlaczego pacjent nie mówi wprost o bólu, pieczeniu, swędzeniu? Ponieważ nie potrafi. W chorobach neurodegeneracyjnych pacjentowi trudno uporać się z objawami, bo nie jest w stanie ich rozpoznać.

Jak radzić sobie z infekcjami układu moczowego?

Przede wszystkim dbać o profilaktykę. U pacjentów korzystających z pieluch warto także obserwować mocz: jego ilość (przy zapaleniu jest go zdecydowanie mniej), kolor, zapach – wówczas łatwiej wychwycić pierwsze objawy zapalenia dróg moczowych i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zatem gdy podopieczny zaczyna się nagle – z dnia na dzień – interesować pieluchą, zrywać ją, manewrować w okolicach intymnych – być może odczuwa ból, swędzenie. A skubanie pieluchy to próba dotarcia do źródła odczuwanego przez podopiecznego dyskomfortu lub bólu.

Po czym poznać że to może być infekcja dróg moczowych?

Objawy infekcji układu moczowego u osoby z demencją są nieoczywiste. Po czym zatem poznać, że podopieczny boryka się z zapaleniem dróg moczowych?

  • skubie pieluchę
  • manewruje w okolicach intymnych
  • okazuje agresję wobec opiekuna
  • jest zaniepokojony
  • nie pozwala się dotykać
  • wędruje za opiekunem
  • zmiana zachowania pojawia się nagle.

Co istotne, często agresja czy niepokój u podopiecznego z diagnozą demencji nie wynika z samej choroby, tylko z tego, że pojawiła się dolegliwość związana z jakąś chorobą somatyczną.

Źródła:
  1. https://www.youtube.com/watch?v=_GNMzWMpfVY&t=3s

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!