Czy opiekun rodzinny jest samotnym bohaterem? – to pytanie kilka lat temu postawiła Fundacja Hospicyjna, która zrealizowała kampanię społeczną przebiegającą pod tym samym hasłem. Spot wideo który jej towarzyszył, dotyka wciąż aktualnych problemów, z którymi mierzą się opiekunowie rodzinni. 


W Polsce żyje wiele osób, które ze względu na stan zdrowia, wiek czy niepełnosprawność, korzysta ze wsparcia najbliższych, tak zwanych opiekunów rodzinnych. Często opiekunowie rezygnują z pracy, z dotychczasowej aktywności, aby wspierać swoich bliskich w walce z chorobą. Często to zadanie na 24 godziny na dobę, na 7 dni w tygodniu. Opiekunowie podejmują się heroicznego trudu, szczególnie, że często nie mogą liczyć na dostateczną pomoc ze strony instytucji państwa.

Opieka nad chorym bliskim jest tym trudniejsza, że nowoczesne modele wsparcia takie jak asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnością, czy wsparcie opiekunów rodzinnych przedzierają się do Polski dość opornie. Pomoc opiekuńczą dla osób, które wymagają jej świadczenia w warunkach domowych system opieki zdrowotnej zapewnia w niewystarczającym stopniu. Bywa więc, że na placu boju o komfort chorego czy starszego członka rodziny zostaje sam opiekun. Zrezygnowany, zmęczony, obarczony nadmiarem obowiązków.

Fundacja Hospicyjna: „Opiekun rodzinny – samotny bohater?”

W 2016 r. w kampanii społecznej przebiegającej pod hasłem: „Opiekun rodzinny – samotny bohater?” Fundacja Hospicyjna zwróciła uwagę opinii publicznej w stronę opiekunów rodzinnych i wyzwań, z którymi codziennie się mierzą.

Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na brak systemu wsparcia, obejmującego opiekę wyręczającą, dostęp do informacji, szkoleń czy też umożliwienie łączenia opieki z innymi obowiązkami. Na przykład takimi jak praca zawodowa. A także umożliwienie odpoczynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku opieki sprawowanej przez wiele lat. Czasem przez całe dorosłe życie opiekuna.

Spot kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – samotny bohater” wyreżyserował Miłosz Sakowski, wyprodukowała Wytwórnia Filmów Kalina. Wystąpili: Jeremiasz Gzyl, Krystyna Mielewska, Amelia Chilewska, Krzysztof Kamiński, Ryszard Ronczewski. W filmie w charakterze lektora wystąpiła Dorota Kolak – Ambasador Kampanii.

Oto efekt ich prac:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.