Partnerzy portalu:
Niedziela: 6 października 2024
Monika Rydlewska

WIDEO: Materac przeciwodleżynowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Specjaliści są zgodni. Z odleżynami, na które narażeni są chorzy, którzy z racji stanu zdrowia spędzają większość czasu w łóżku, najlepiej walczyć zanim jeszcze się pojawią. Na co zwrócić uwagę wybierając materac przeciwodleżynowy, by jak najlepiej spełnił swoją funkcję?

Kiedy po zabiegu albo wskutek postępującego schorzenia chory jest coraz mniej mobilny i zaczyna praktycznie cały czas spędzać w łóżku, nie ma na co czekać. Trzeba powziąć pewne kroki, by przeciwdziałać odleżynom, czyli trudno gojącym się ranom i otarciom, które są zmorą osób unieruchomionych. Naturalnym i koniecznym wyborem jest wówczas materac przeciwodleżynowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się zarówno materiałem wykonania, jak i ceną. Na co zwrócić uwagę, by dokonać odpowiedniego wyboru?

Materace statyczne i dynamiczne – co to znaczy?

Materace przeciwodleżynowe można podzielić na statyczne i dynamiczne. Te pierwsze rozkładają ciężar ciała chorego na dużą powierzchnię, zapobiegając w ten sposób miejscowemu uciskowi konkretnych części ciała.

Zasada działania materaców dynamicznych (zmiennociśnieniowych) jest nieco inna. W uproszczeniu, polega na wtłaczaniu a potem zmianie ciśnienia powietrza w komorach materaca. Są one wyposażone w specjalną pompkę.

Wybierając konkretny materac, bierze się pod uwagę przede wszystkim to, czy ma on działać profilaktycznie, czy chory który będzie go używał, ma już odleżyny. W tym wypadku zasada jest prosta. Specjaliści są zgodni co do tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyjmuje się że materace statyczne sprawdzą się jako profilaktyka i w krótkotrwałym leczeniu. Te zmiennociśnieniowe natomiast polecane są tym chorym, u których odleżyny już wystąpiły. Ale to nie jedyny aspekt – model materaca dobiera się również do wagi osoby, która będzie z niego korzystać. Nie bez znaczenia jest również łatwość w utrzymaniu jego higieny.

Jaki materac wybrać?

Rodzajów materacy jest wiele. Statyczne wykonuje się ze specjalnego żelu, pianki o zmiennej gęstości itp. Niektóre modele mają specjalną wkładkę, inne składają się z kilku części, które można dowolnie konfigurować.

Cechą materacy zmiennociśnieniowych jest natomiast to, że podpierają ciało chorego w różnych punktach w cyklach kilkuminutowych. Bywają zaopatrzone w pneumatyczny czujnik kontroli obciążenia, rozpoznający obciążenie wywierane na materac przez pacjenta i samoczynnie regulujący ciśnienie niezależnie od masy ciała i pozycji chorego. Umożliwiają transport podopiecznego na materacu pozbawionym zasilania w czasie około 10 godzin. Wadą materacy z uproszczonym systemem zasilania powietrzem jest to, że jego część pozostaje w odpompowanych komorach, co prowadzi do efektu kumulacyjnego i jest przyczyną powstania odleżyn w głębszych warstwach skóry chorego.

Dobranie odpowiedniego materaca warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie, że na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się nie tylko materiałem wykonania, ale również kształtem komór (rurowy, bąbelkowy). Bardzo zróżnicowane są również ceny.

Źródła:
  1. https://cmhcp.pl/images/attachments/Oddzialy/ChOiLRP/poradnik_odlezyna.pdf
  2. http://cnz-rehabilitacja.pl/static/download/WYK%C5%81AD-ODLE%C5%BBYNY.pdf
  3. Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Podręcznik dla studiów medycznych, redakcja naukowa Kornelia Kędziora-Kornatowska, Marta Muszalik, Edyta Skolmowska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!