Podopieczni jednego z przedszkoli w Dąbrowie Górniczej od maja będą korzystać z komory hiperbarycznej. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Niewykluczone, że wkrótce w ślad za dąbrowską placówką podążą kolejne przedszkola w Polsce.

Jak informują media, już niedługo, w kwietniu, przed jednym z przedszkoli w Dąbrowie Górniczej stanie komora hiperbaryczna. Oznacza to, że z „rakiety”, jak mówią o niej przedszkolaki, maluchy zaczną korzystać od maja. W zajęciach terapeutycznych będą brać udział dzieci, u których zdiagnozowano autyzm, zespół Aspergera lub afazję. Warto podkreślić, że inicjatywa podjęta przez przedszkole w Dąbrowie Górniczej ma pionierski charakter. Drugiej takiej placówki w Polsce nie ma.

Autyzm, zespół Aspergera, afazja

O tym, jak narodził się pomysł, by przed przedszkolem stanęła komora hiperbaryczna, opowiedziała  właścicielka przedszkola.

Mając pod opieką dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego pomyśleliśmy, opierając się na badaniach amerykańskich, że to będzie świetna możliwość terapeutyczna dla tych dzieci i stąd pojawił się pomysł na to, by tę komorę wyprodukować i postawić przed naszym przedszkolem. Z komory będą korzystać dzieci z takimi dysfunkcjami jak autyzm, zespół Aspergera oraz afazja – tłumaczyła dla Radia Eska Anna Machera Augustyn.

Korzyści płynące z terapii

Jak poinformowała właścicielka placówki, zadaniem komory będzie, pod wpływem wysokiego ciśnienia, pobudzenie komórek macierzystych do regeneracji. Inicjatywa jest pokłosiem badań, przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców. Z ich obserwacji wynika bowiem, że kilkadziesiąt godzin terapii w komorze hiperbarycznej u chorych dzieci wystarczyło, by poprawiła się na przykład jakość ich interakcji z otoczeniem. Po drugie, u dzieci odnotowano wzrost poziomu samokontroli. Ponadto, terapia wpłynęła pozytywnie na utrzymywanie przez nie kontaktu wzrokowego. Jak poinformowało Radio Eska, w dąbrowskiej komorze będzie panowało ciśnienie około 1500 hPa.  Z tej w Dąbrowie Górniczej jednocześnie będzie mogło korzystać kilkoro podopiecznych.

Jak działa komora hiperbaryczna?

Wiadomo, że komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięte pomieszczenie. Terapia hiperbaryczna polega na wykorzystywaniu do celów zdrowotnych właściwości stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. W opinii specjalistów, ta forma tlenoterapii jest jedną z najbardziej skutecznych metod dostarczania tlenu do tkanek. Znacznie podwyższone ciśnienie, które w niej panuje, powoduje zniwelowanie fizjologicznych barier tlenu w przenikaniu do komórek.

Normalnie, dostarczenie tlenu do organizmu jest zależne od ukrwienia.  W przypadku osoby przebywającej w komorze hiperbarycznej, tlen może przenikać nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Co istotne, w trakcie zabiegu ilość tlenu wzrasta kilkunastokrotnie w porównaniu z oddychaniem w warunkach naturalnego ciśnienia atmosferycznego. Tlen w organizmie nie jest wówczas przenoszony tylko przez hemoglobinę, ulega również rozpuszczeniu w osoczu krwi.

Zabieg może mieć rożną długość. Na ogół trwa około 3-4 kwadransów. Powinien być powtarzany regularnie.

Z jednej strony, terapia hiperbaryczna jest nieinwazyjna i bezpieczna. Z drugiej jednak, niektórzy korzystający z zabiegów odczuwają pewne efekty uboczne leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem. Mogą to być na przykład: bóle głowy, wymioty, a także zmęczenie będące skutkiem zbyt dużego ciśnienia w komorze hiperbarycznej lub zbyt długiego czasu przebywania w niej.

 

Źródło:
  1. Eska info, wideo: K.ZIÓŁKOWSKA-DĄBEK;

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.