Od kilku tygodni w najważniejszych stacjach telewizyjnych można zobaczyć spot promujący ogólnopolską kampanię społeczną “Pełnosprawni w miłości” organizowaną przez Fundację Avalon. Kampania to jednak nie tylko spot telewizyjny, ale również plakaty, działania w internecie, materiały radiowe, itp. 

Bohaterami kampanii społecznej „Pełnosprawni w miłości” są trzy osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz ich bliscy.

– Projekt “Pełnosprawni w miłości” powstał z potrzeby przełamywania społecznego tabu związanego z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. Promuje ideę otwartości na niepełnosprawność w debacie o rodzicielstwie, związkach i możliwościach nawiązywania relacji interpersonalnych, wokół których narosło wiele stereotypów i uprzedzeń – informuje Fundacja Avalon.

Materiały kampanii ilustrują różne aspekty życia trojga bohaterów z niepełnosprawnością ruchową, rozprawiające się ze stereotypami związanymi z niepełnosprawnością.

W kampanii udział wzięli:

  • Anna Klecha
  • Miłosz Przybyłek
  • Sylwia i Tomek Stankiewiczowie
  • Ania i Artur Wachowiczowie wraz córeczką Hanią.

W spocie telewizyjnym i towarzyszącej kampanii sesji zdjęciowej zdecydowali się pokazać część swojego życia; codzienne chwile z bliskimi – miłość, czułość i intymność. Kim są bohaterowie kampanii społecznej „Pełnosprawni w miłości”?

„Fioletowa noga jest sexy”

Ania od dziecka żyje z niepełnosprawnością. Jakiś czas temu zdecydowała się na amputację niefunkcjonalnej części nogi. Nowoczesna proteza, która stała się jej znakiem rozpoznawczym, podniosła nie tylko jej sprawność fizyczną, ale pomogła również w pełni zaakceptować siebie i swoje ciało.

Ania w mediach społecznościowych występuje jako Dziewczyna z Fioletową Nogą. Pisze o zmianach i wyzwaniach, o niepełnosprawności i życiu z protezą oraz o tym, że protezy kończyn mogą, a nawet powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i kobiece.

W przeciwieństwie do pozostałych bohaterów Ania i Miłosz nie tworzą pary w prawdziwym życiu. Poznali się na planie filmowym kampanii „Pełnosprawni w miłości” i… zostali przyjaciółmi.

 – Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, nigdy nie poznałem dziewczyny z niepełnosprawnością. Wiadomo, że gdzieś na początku często pojawia się ten dystans, onieśmielenie. Po chwili rozmowy z Anią, kompletnie zapomniałem, że nosi protezę – opowiada o relacji z Anią Miłosz.

„Nie daj sobie wmówić, że Twoje potrzeby nie istnieją”

– Gdy jesteś niepełnosprawna, nikt nie zauważa, że dorosłaś. Nadal jesteś tą małą dziewczynką, którą trzeba się opiekować. Nikomu nie przychodzi na myśl, że chcesz spotkać na swojej drodze mężczyznę, który pokocha Ciebie i Twoją niepełnosprawność, z którym mogłabyś założyć rodzinę – opowiada natomiast Sylwia

Sylwia i Tomek są ze sobą od 4 lat. Poznali się dzięki reportażowi, którego bohaterką była Sylwia i po obejrzeniu którego Tomek postanowił ją odszukać w Internecie. W ten sposób nawiązali kontakt i się poznali. Obecnie są szczęśliwymi rodzicami dwójki chłopców ‒ trzyletniego Oliwiera i kilkutygodniowego Kacperka.

– Niektórzy mówią, że jesteśmy odważni. Jednak to nie kwestia odwagi, a prawdziwej chęci życia tak naprawdę, na maksa, a nie tylko przeżycia – mówi Tomek.

„Miłość nie zna podziału na sprawnych i niepełnosprawnych – nie wie czym jest dyskryminacja”

Bohaterami spotu są także Artur i Ania. Poznali się dwa lata przed wypadkiem, w wyniku którego Artur został sparaliżowany i zaczął poruszać się na wózku, którym porusza brodą.

– Okazało się po wypadku, że te burze i wspólnie przeżyte przygody zaowocowały solidnym uczuciem. To była i jest miłość – mówi Artur.

Dziś Ania i Artur są małżeństwem i wychowują córeczkę. Stworzyli dom na własnych zasadach, w których ograniczenia i problemy są rozwiązywane niestandardowymi sposobami – bo ich życie też jest niestandardowe.

To prawda, że codzienność to dla nich wyzwanie. Dla Ani wiąże się to z przejęciem większości obowiązków domowych i tych związanych z dzieckiem. Jednak siła jaką w sobie ma i miłość, którą obdarza ją Artur, pomaga przezwyciężać trudności.

– Małżeństwo i rodzicielstwo daje nam niebywale dużo szczęścia, radości, satysfakcji, wzruszeń, ale też wyzwań i codziennego testowania siebie ‒  cierpliwości, wytrwałości – mówi Ania.

Artur mówi, że wychodząc na spacer z córką, nie musi się obawiać o to, czy ma wygodne buty, tylko czy bateria w wózku elektrycznym jest naładowana. Kiedy Hania się zmęczy, nie bierze jej na ręce, ale córka siada mu na kolanach.

– Gdy Hania siedzi na moich kolanach, jest spokojna, jak nigdzie indziej. Może jeszcze jest za mała, aby rozumieć pojęcie niepełnosprawności. Jednak to jak mi pomaga na co dzień i jak naturalnie się zachowuje przy mnie, daje obraz tego, że gdy chodzi o miłość, ograniczenia faktycznie nie istnieją – mówi Artur.

Pełnosprawni w miłości

“Pełnosprawni w miłości” to już czwarta kampania społeczna prowadzona przez Fundację Avalon i współfinansowana ze środków PFRON. Jednak pierwsza realizowana w zakresie rodzicielstwa, zakładania rodziny, budowania związków a także relacji intymnych przez osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Źródła:
  1. www.pelnosprawniwmilosci.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.