Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Polska jest jednym z państw założycieli WHO. Organizacja ma 75 lat/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Przedstawicielki Ministerstwa Zdrowia wybrane do władz WHO

Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MZ Katarzyna Drążek-Laskowska została wybrana do Rady Wykonawczej WHO (Executive Board – EB WHO). Natomiast zastępca dyrektora DWM Ewa Nowacka zasiądzie w Regionalnej Grupie Ewaluacyjnej (REG WHO).

Wybory do Rady Wykonawczej a także Regionalnej Grupy Ewaluacyjnej przeprowadzono 25 października br. w trakcie 73 posiedzenia Komitetu Regionalnego #RC73Astana dla Regionu EURO Światowej Organizacji Zdrowia w Astanie.

W EB WHO zasiadają 34 osoby, nominowane przez państwa członkowskie. Rada składa się z przedstawicieli wszystkich 6 regionów WHO. Region Europejski posiada łącznie 8 miejsc.

Priorytety, które chce realizować dyr. Katarzyna Drążek-Laskowska w związku z wyborem do Rady Wykonawczej to:

  • zdrowie cyfrowe,
  • walka z gruźlicą
  • odbudowa systemów ochrony zdrowia po kryzysach (w kontekście health emergency).

Głównym zadaniem Regionalnej Grupy Ewaluacyjnej będzie natomiast ocena kandydatów na Dyrektora Regionalnego (kadencja H. Kluge upływa w 2024 r.). Grupa składa się z 6 członków, wyznaczonych w oparciu o zasadę zrównoważonej reprezentacji geograficznej.

Polska jest jednym z państw założycieli WHO. Organizacja ma 75 lat. Polska zasiadała w Radzie Wykonawczej WHO w latach 1996-1999 a także w latach 1985-1988. W ostatnich latach Polska dwukrotnie starała się o członkostwo – w 2013 jak również w 2017 r.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/przedstawicielki-ministerstwa-zdrowia-wybrane-do-wladz-who

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!