Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

Osoby dotknięte niedowładem kończyn są dodatkowo zagrożone rozwijającą się nieco później spastycznością. Czyli wzmożonym napięciem mięśniowym, które może ograniczać funkcje ruchowe i wpływać na rehabilitację/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Infolinia Fundacji Chorób Mózgu: wiedza i wsparcie po udarze mózgu

Fundacja Chorób Mózgu, organizator kampanii edukacyjnej Życie po udarze, 21 marca br. uruchomiła infolinię dla osób po udarze mózgu. Pacjenci oraz ich bliscy będą mogli znaleźć tu wsparcie dotyczące zmagania się ze skutkami i konsekwencjami choroby. Otrzymają także informacje dotyczące leczenia powikłań udaru, w tym spastyczności. Wciąż wielu pacjentów nie wie, że część z konsekwencji udaru można leczyć. Dlatego dostępność do infolinii ma szansę zwiększyć Ich świadomość, stanowiąc realne wsparcie dla chorych po udarze i ich bliskich.

Skutki udaru

Konsekwencji udaru mózgu jest wiele. To zazwyczaj niedowłady kończyn (zwykle po jednej stronie), zaburzenia mowy, widzenia czy czucia. Osoby dotknięte niedowładem kończyn są dodatkowo zagrożone rozwijającą się nieco później spastycznością. Czyli wzmożonym napięciem mięśniowym, które może ograniczać funkcje ruchowe i wpływać na rehabilitację, a także powodować ból i trudności w utrzymaniu higieny. Warto być czujnym, obserwować i nie bagatelizować niepokojących objawów – wielu skutkom udaru można zaradzić, a opuszczenie szpitala to często dopiero początek drogi i walki o sprawność oraz usamodzielnienie się.

Spastyczność poudarowa – zaburzenie, które można leczyć

Jednym z powikłań po udarze, które można leczyć, jest spastyczność poudarowa. Nie jest to rzadkie zaburzenie. Dotyka od 20 do 40 proc. pacjentów po udarze. Niepoddana terapii, również ma swoje konsekwencje (np. deformacja kończyn czy zakrzepica żył). Warto więc ją leczyć, aby uniknąć kolejnych komplikacji. Pomoc w tym zakresie jest w Polsce dostępna, w formie nieodpłatnej.

Leczenie spastyczności możliwe jest w ramach programu lekowego Leczenie spastyczności poudarowej kończyn toksyną botulinową finansowanego przez NFZ. Oznacza to, że pacjent nie ponosi kosztów takiego leczenia. Inne formy terapii spastyczności poudarowej to przyjmowanie leków doustnych, wziewnych czy też dokanałowych. Możliwe są również zabiegi chirurgiczne.

Czytaj także: Metody leczenia spastyczności – toksyna botulinowa, pompa baklofenowa, rehabilitacja, leki

Gdzie znaleźć poradnię czy oddział szpitalny, który prowadzi leczenie? Kto decyduje o możliwości skorzystania z tej formy terapii? Na te i podobne pytania można znaleźć odpowiedź na platformie www.zyciepoudarze.pl lub dzwoniąc na infolinię, gdzie pomogą Ci  konsultanci kampanii.

– Na platformie edukacyjnej www.zyciepoudarze.pl już od jesieni ubiegłego roku można znaleźć praktyczne wskazówki i porady dla pacjentów i ich bliskich. Kolejnym krokiem, jaki podjęliśmy jako organizatorzy kampanii, by wesprzeć rodziny dotknięte konsekwencjami udaru mózgu, jest uruchomienie infolinii. Mamy nadzieję, że działanie infolinii ułatwi dostęp do wiedzy i wsparcia, jakie oferujemy w ramach kampanii – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.

Infolinia dla osób po udarze mózgu, w tym dotkniętych spastycznością, dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 pod numerem telefonu: +48 888 320 061.

Życie po udarze

To kampania edukacyjna nt. konsekwencji udaru oraz możliwości wsparcia pacjenta i opiekuna w powrocie do trybu życia sprzed choroby. Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości nt. życia po udarze, konsekwencji choroby, kompleksowej opieki nad osobami cierpiącymi na spastyczność poudarową oraz procesu powrotu do sprawności. Organizator i partnerzy kampanii wierzą, że edukacja i zwrócenie uwagi na pierwsze objawy spastyczności, jako jednej z konsekwencji udaru, oraz na możliwości i rolę leczenia – przyczynią się do poprawy jakości życia pacjentów i Ich opiekunów.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Chorób Mózgu. Kampania uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Neurologicznych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz Fundacji CommuniCare. Partnerami kampanii są: IPSEN Poland sp. z o.o. oraz EVER Pharma.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!