Partnerzy portalu:
Wtorek: 23 lipca 2024

Ryzyko powikłań w związku z zachorowaniem na COVID-19 u pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi może być większe niż w ogólnej populacji/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Zalecania dla pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2

Przedstawiamy zalecania dla pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi w związku z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2) opracowane przez Zespół Kliniki Neurologii CSK UCK WUM.

Pacjenci z chorobami nerwowo-mięśniowymi w związku pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2) powinni stosować się do aktualnych zaleceń dostępnych na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Choroby nerwowo-mięśniowe a ryzyko powikłań związanych z COVID-19

Ryzyko powikłań w związku z zachorowaniem na COVID-19 u pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi może być większe. W szczególności u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową oraz przyjmujący leki obniżające odporność (m.in. steroidy, leki immunosupresyjne). Stąd zalecana jest zwiększona ostrożność. Zastosowanie znajdują tu te same zasady, które stosuje się wobec osób starszych.

Zalecenia w związku z epidemią koronawirusa dla pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi

Przede wszystkim zaleca się unikania kontaktu z innymi osobami, w celu zmniejszenia potencjalnego ryzyka zarażenia przez:

 • unikanie skupisk ludzkich, w tym spotkań w gronie rodziny i przyjaciół
 • unikanie transportu komunikacją miejską, pociągami i autobusami
 • zachowywanie dystansu między innymi osobami (najlepiej 1-1,5 metra)
 • izolowanie się od osób z infekcją (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
 • w miarę możliwości praca w warunkach domowych
 • telefoniczne kontaktowanie się z lekarzem rodzinnym i/lub sanepidem.

Zaleca się również:

 • częste dokładne mycie rąk wodą i mydłem, używanie środków odkażających na bazie alkoholu.
 • unikanie dotykania swojej twarzy – oczu, nosa i ust, bez wcześniejszego mycia lub odkażenia rąk.
 • zasłanianie jednorazową chusteczką ust podczas kaszlu lub kichania, każdorazowo chusteczkę należy wyrzucić, a ręce umyć
 • mycie i odkażanie przedmiotów częstego użytku w domu i w pracy (m. in. smartfony).

Gdy wystąpią objawy infekcji koronawirusem

W razie wystąpienia klinicznych i epidemiologicznych objawów infekcji koronawirusem wskazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego prosimy o kontakt telefoniczny z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną odpowiednią dla miejsca zamieszkania.

Informacja dla pacjentów  z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) leczonych nusinersenem w Klinice Neurologii CSK UCK WUM

W fazie nasycania dawką (do 4. dawki włącznie) będą przyjmowani planowo.

W fazie dawek podtrzymujących (od 5. dawki) – możliwe jest odroczenie podań, zależnie od aktualnej sytuacji (w przypadku zmian daty podań zostaną Państwo o tym poinformowani telefonicznie i/lub mailowo).

Zachorowanie na COVID-19 a leczenie nusinersenem

W przypadku zachorowania na COVID-19 – zaleca się wstrzymanie leczenia nusinersenem do czasu uznania pacjenta za ozdrowieńca. Pacjenci leczeni nusinersenem, którzy wymagają kwarantanny – zaleca się odroczenie podania leku do czasu zakończenia kwarantanny.

W każdym z powyższych przypadków powinno się poinformować lekarza prowadzącego i zastosowanie się do zaleceń Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Leczenie COVID19 powinno się prowadzić w odpowiednich szpitalach zakaźnych, lub, jeśli stan chorego pozwala, w domu, zgodnie z aktualnymi rekomendacjami.

Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych

Źródła:
 1. https://www.ptchnm.org.pl/aktualnosci/zalecania-dla-pacjentow-z-chorobami-nerwowo-miesniowymi-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa-sars-cov-2/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!