Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Szybki dostęp do odpowiednio dobranego sprzętu pomocniczego jest podstawową potrzebą każdej osoby po urazie/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR: Jak dobrać pierwszy wózek inwalidzki

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR dociera do osób z niepełnosprawnością ruchową, a następnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomaga dobrać i dopasować odpowiedni wózek do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jeśli jesteś osobą do 3 lat po urazie rdzenia kręgowego, z tetraplegią lub paraplegią i nie skorzystałeś jeszcze z dofinansowania PFRON na zakup wózka inwalidzkiego, możesz wziąć udział w naszym programie „Pierwszy wózek”. Dzięki temu znacznie szybciej odzyskasz niezależność i powrócisz do aktywnego życia.

Na czym polega program „Pierwszy wózek”?

Program jest połączeniem trzech równorzędnych elementów:

  • Pierwszym z nich jest możliwie wczesne dotarcie do każdego potencjalnego odbiorcy programu – do jego realizacji służy między innymi ta wiadomość. Ponadto FAR ściśle współpracuje z największymi ośrodkami medycznymi w całym kraju. Dzięki temu docieramy do blisko 90 – 95% osób, które doznały urazu rdzenia w danym roku.
  • Drugi elementem jest dobór i dopasowanie wózka inwalidzkiego do indywidualnych potrzeb potencjalnego użytkownika. Realizacja tego zadania obejmuje właściwy pomiar uczestnika programu. A także dokładny wywiad środowiskowy wskazujący na rzeczywiste potrzeby, wybór i indywidualne dopasowanie wózka inwalidzkiego typu aktywnego oraz nieodpłatne użyczenie tego wózka na okres do jednego roku.
  • Trzecim elementem programu jest nauka prawidłowej, skutecznej i bezpiecznej eksploatacji wózka inwalidzkiego – celowa i konsekwentna adaptacja do nowych warunków życia. Bez niego oba wcześniejsze elementy byłyby mało skuteczne. Dopiero połączenie wszystkich trzech stwarza Ci optymalne warunki do osiągnięcia samodzielności.

Szybki dostęp do odpowiednio dobranego sprzętu pomocniczego jest podstawową potrzebą każdej osoby po urazie. Program Ograniczania Skutków Niepełnosprawności stworzony przez PFRON w 2005 roku umożliwia nam właściwe zaspokajanie tej potrzeby.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w programie „Pierwszy wózek” zapraszamy do kontaktowania się z biurami regionalnymi lub z biurem FAR.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR

Źródło:
  1. https://www.far.org.pl/pierwszy-w%C3%B3zek.html

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!