Udar niedokrwienny może odebrać sprawność a nawet być przyczyną śmierci. Jaki jest mechanizm jego powstawania i jak go rozpoznać?

Serce i układ krwionośny

Zadaniem układu krążenia jest transportowanie krwi. Centralnym elementem tego układu jest serce. Spełnia ono rolę pompy napędzającej przepływ krwi w układzie naczyń krwionośnych. Serce zbudowane jest z czterech części: dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Zdrowe serce pracuje miarowo i w sposób uporządkowany. Przedsionki i komory kurczą się regularnie.
Dzięki temu krew przemieszcza się bez zakłóceń. Niekiedy jednak dochodzi do zakłócenia prawidłowej pracy serca. Jednym z najczęstszych jest migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków – na czym polega?

W migotaniu przedsionków rytm serca przestaje być miarowy. Przedsionki nie pracują już w uporządkowany sposób. Wpadają w chaotyczne, nierówne drgania. To sprzyja zaburzeniu uporządkowanego przepływu krwi. Krwinki sklejają się.

Zakrzep

Wskutek tego powstaje zakrzep zwany skrzepliną. Może się on przemieścić z lewego przedsionka serca do naczyń. A stamtąd naczyniami zawędrować z serca do mózgu.

Udar niedokrwienny

To niebezpieczne, ponieważ zakrzep może zatkać naczynia krwionośne. To prowadzi do niedokrwienia tego obszaru mózgu, który był zaopatrywany przez zatkane naczynia. I to jest właśnie udar mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu – konsekwencje

Udar niedokrwienny grozi niepełnosprawnością, trwałym kalectwem a nawet śmiercią. Jak rozpoznać udar mózgu?
Jeśli podejrzewasz u kogoś udar – poproś go o trzy rzeczy:

 • uśmiech – udar może nie pozwolić się uśmiechnąć; po jednej stronie kącik ust może opadać
 • aby coś powiedział – udar może zaburzać mowę; wówczas występują kłopoty z doborem i wypowiadaniem słów
 • aby wykonał prostą czynność, np. uniósł ramiona; udar może powodować nagłe osłabienie kończyn – nogi lub ręki; a więc podniesienie ramion będzie niemożliwe lub ograniczone.

Jeśli wystąpi któryś z objawów niezwłocznie zadzwoń na 112.

Najczęstsze objawy udaru mózgu pojawiające się nagle

 • niedowład kończyny lub kończyn po jednej stronie ciała
 • asymetria twarzy – opadanie kącika ust
 • zaburzenia czucia lub drętwienie połowy ciała
 • nagłe zaburzenia widzenia
 • zaburzenia mowy, np. trudności w rozumieniu, doborze, wypowiadaniu słów
 • trudności w wykonywaniu prostych czynności
 • zaburzenia pamięci
 • zawroty i bóle głowy

Zapobieganie niedokrwiennemu udarowi mózgu:

Polega między innymi na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych nazywanych też lekami rozrzedzającymi krew lub lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi.
Ważne jest regularne przyjmowanie leków – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Należy także powiadomić otoczenie o swoim stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. A w szczególności każdego lekarza lub pielęgniarkę konsultujących chorego.

Ważne również, aby zawsze przy sobie nosić, na przykład w portfelu, kartę informującą o stosowanym leczeniu przeciwzakrzepowym lub opaskę na ręku z informacją o tym, że jest się leczonym przeciwzakrzepowo.

Czytaj także: Udar mózgu: liczy się czas

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.