Partnerzy portalu:
Piątek: 13 września 2024

Im pacjent z respiratora korzysta dłużej w ciągu doby, tym wizyt personelu medycznego w jego domu będzie więcej/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Jak długo trwa wizyta lekarza, pielęgniarki u pacjenta korzystającego z respiratora?

Jak długo trwa wizyta personelu medycznego w wentylacji domowej? Różnie. Nie ma jednego standardu, do którego lekarze i pielęgniarki muszą się dostosować. Długość wizyty jest więc wypadkową potrzeb konkretnego chorego i sprawności personelu, który się nim opiekuje.

Rodziny i pacjenci korzystający z respiratorów w domu często wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi długości wizyt personelu medycznego w Internecie. Porównują świadczenia różnych podmiotów w różnych województwach na rzecz pacjentów w różnym stanie. Tymczasem jednego standardu, określonego stosownymi aktami prawnymi nie ma.

– Tak naprawdę takiego ogólnego standardu określonego aktami prawnymi dotyczącego wizyty czy nawet tego, co w trakcie tej wizyty ma się odbywać – nie ma. Określono tylko liczbę i charakter wizyt. Czyli to jaki personel, jaką częstotliwość wizyt w tygodniu u pacjenta ma przeprowadzać – tłumaczy Mateusz Szkulmowski z Ośrodka Wentylacji Domowej w Bydgoszczy. Prawo precyzuje jedynie częstotliwość wizyt w oparciu o wiek pacjenta i długość sesji z respiratorem. Oznacza to, że im pacjent z respiratora korzysta dłużej w ciągu doby, tym wizyt personelu medycznego w jego domu będzie więcej.

Prawo nie precyzuje długości wizyty

Na czym polegają wizyty? To pytanie wśród rozsianych po Polsce pacjentów korzystających z respiratorów w domach pojawia się bardzo często.

– Wszystkie firmy, a przynajmniej nasza, mają pewne wewnętrzne standardy, określające jaki katalog czynności personel medyczny odwiedzający pacjenta powinien wykonać. Jeśli z czynnościami upora się szybciej, wizyta jest krótsza, jeśli będzie na nie potrzebował więcej czasu – wizyta będzie dłuższa. Oczywiście trzeba w tym zachować zdrowy rozsądek. Jeśli ktoś ma do wykonania w ciągu wizyty kilkanaście czynności, to nie jest w stanie tego zrobić w 10 minut , bo to by oznaczało, że czynności są wykonane przysłowiowo po łebkach i niedokładnie – wyjaśnia Mateusz Szkulmowski, pełnomocnik dyrekcji Ośrodka Wentylacji Domowej w Bydgoszczy ds. administracyjnych.

– W praktyce wizyty lekarskie są krótsze od pielęgniarskich.  Te drugie trwają na ogół od pół do półtorej godziny. A czasami nawet dłużej – dodał.

„Każdy pacjent jest inny”

Jeśli chodzi o katalog czynności, który personel medyczny musi wykonać przy okazji wizyty, również nie został on szczegółowo doprecyzowany. Dlaczego?

Ostre określenie zakresu czynności miałoby plusy i minusy. Jeśli w aktach prawnych i różnych wewnętrznych regulacjach zapisano by precyzyjnie jaki ma być przebieg wizyty, trzeba by było wykonać  tylko te czynności. Tymczasem każdy pacjent jest inny i każdy będzie wymagał wykonania innych czynności – dodał Mateusz Szkulmowski.

Co istotne, świadczenie wentylacyjne jest czymś zupełnie innym niż opieka pielęgniarska. Przy opiece pielęgniarskiej, personel medyczny odwiedzający pacjenta przychodzi do medycznej i ogólnej pomocy choremu. W świadczeniach wentylacji domowej personel medyczny zajmuje się natomiast stricte problemami wentylacyjnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!