W Polsce nie zidentyfikowano (jeszcze?) sfałszowanego leku z semaglutydem o nazwie Ozempic. To lek na cukrzycę, ale daje też dobre efekty w leczeniu otyłości. W Austrii są pierwsze efekty zażycia fałszywego „leku”- kilka osób trafiło do szpitala z objawami hipoglikemii. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) apeluje o ostrożność i daje wskazówki, jak rozpoznać podrobiony lek.

Ozempic (zawierający substancję czynną o nazwie „semaglutyd”) to lek stosowany głównie w cukrzycy u dorosłych. Kolejne badania kliniczne wykazały, że jest też skuteczny w leczeniu otyłości, choć mogą zdarzyć się niekorzystne działania uboczne. Niektóre osoby stosują go – niezgodnie z przeznaczeniem – by zrzucić parę kilogramów.

Duże zainteresowanie tą drugą „właściwością” leku spowodowało, że w aptece trudno było go kupić. Przy czym jest to lek na receptę. Można się domyślać, że wiele osób może nabywać go poza rynkiem aptecznym, zwłaszcza że lekarz nie powinien przepisywać recepty na ten lek, jeśli ktoś chce pozbyć się nadwagi. Kupowanie leków poza apteką jest zawsze ryzykowne.

Ale kilka dni temu GIF ostrzegł, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze, fałszywie oznaczone etykietami w języku niemieckim, jako produkt leczniczy Ozempic (jest on w formie zastrzyków). Jednocześnie zaznaczył, że na rynku polskim nie zidentyfikowano sfałszowanego leku.

Tymczasem w Austrii zażycie „podrobionego” leku spowodowało, że kilka osób trafiło do szpitala. W fiolkach znajdowała się insulina, która wywołała u nich hipoglikemię. Jest to stan gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. W skrajnych przypadkach może zagrażać życiu. A jakie są objawy hipoglikemii? To drgawki, kołatanie serca, utrata przytomności.

Semaglutyd powoduje – jak czytamy w ulotce:

  • pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie
  • opóźnienie opróżniania żołądka po posiłku
  • zmniejszenie wydzielania insuliny (nie zaburzając wydzielania glukagonu) podczas hipoglikemii
  • zmniejszenie masy ciała i masy tłuszczowej (w wyniku zmniejszenia podaży kalorii poprzez hamowanie apetytu i zmniejszanie ochoty na pokarmy wysokotłuszczowe)

Oryginał czy nie oryginał?

GIF zamieścił na swojej stronie zdjęcie oryginalnego wstrzykiwacza i tego podrobionego. Można je sobie porównać, choć jest to tylko poglądowe zdjęcie: https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue.

Równocześnie radzi, by pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • sprawdź ulotkę informacyjną dotyczącą leku Ozempic oraz ilustrację, aby zobaczyć jak powinny wyglądać oryginalne wstrzykiwacze Ozempic;
  • nie używaj wstrzykiwaczy Ozempic, jeśli podejrzewasz, że są sfałszowane, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych;
  • jeśli posiadasz wstrzykiwacz, który różni się od oryginalnego wstrzykiwacza, należy go natychmiast zwrócić do apteki;
  • kupuj leki wyłącznie w legalnych aptekach.

A mając już wstrzykiwacz w ręce, trzeba wiedzieć, że można w nim nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, a on sam nie wydłuży się, nie rozkręci i nie wysunie dalej. Nie ma też na „okienku”, gdzie widoczna jest przygotowana do aplikacji dawka, żadnej skali. Ten sfałszowany pozwala nastawić dawki od 0 do 80. Podziałka będzie widoczna na wysuwającej się części, za pomocą której nastawiamy dawkowanie. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue
  2. https://www.pap.pl/aktualnosci/uwaga-ozempic-lek-na-cukrzyce-ale-tez-coraz-czesciej-stosowany-do-walki-z-nadwaga

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.