Odpowiednia dieta, uboga w produkty spożywcze zawierające dużo puryn, czyli związków organicznych, które w organizmie człowieka przekształcane są w kwas moczowy, to podstawa zarówno leczenia, jak i profilaktyki tej choroby. Sprawdź, co można jeść, a czego unikać przy dnie moczanowej.

Dna moczanowa zwana kiedyś podagrą to skutek podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi (powyżej 7 mg/dl). Czyli tzw. hiperurykemii. Ponieważ jednak głównym źródłem kwasu moczowego w organizmie człowieka jest żywność bogata w puryny, to w leczeniu i profilaktyce dny kluczowe znaczenie ma ich radykalne ograniczenie w codziennej diecie.

Jakie są podstawowe zasady diety, mającej na celu obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi?

  • Po pierwsze, z diety należy wyeliminować: wyciągi i wywary z kości, mięsa oraz grzybów. A także podroby, sardynki, śledzie, dziczyznę, czekoladę, kawę, mocną herbatę, groch, fasolę, bób, szpinak i grzyby. To bowiem pokarmy szczególnie bogate w puryny.
  • Po drugie, dieta powinna być bogata w węglowodany (pieczywo, makaron, kasze), ponieważ zwiększają one wydalanie moczanów.
  • Po trzecie, należy unikać potraw smażonych, pieczonych i duszonych. Potrawy z mięsa, drobiu i ryb powinno się gotować. Najlepiej w dużej ilości wody – podczas gotowania zmniejsza się bowiem ilość puryn w produkcie.
  • Po czwarte, warto regularnie pić wodę, gdyż odwodnienie jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących napad dny moczanowej.
  • Po piąte, trzeba unikać alkoholu, zwłaszcza piwa, gdyż choć sam alkohol nie zawiera puryn, to jednak jest jednym z najbardziej znanych czynników ryzyka wywołujących napady dny (m.in. odwadnia organizm, zmienia ph tkanek, zaburza metabolizm wątroby, co sprzyja utrzymywaniu się wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi i może wywołać jego krystalizacje w tkankach).

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła:
  1. Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
  2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Czytaj także: Podagra czyli dna moczanowa: arystokratyczna choroba, która się zdemokratyzowała

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.