Decyzja zapadła. Zdecydowałeś się na zakup nebulizatora. Na co zwrócić uwagę, aby z dostępnych na rynku modeli wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom? Posiłkując się wiedzą eksperta firmy Philips Mateusza Łosika podpowiadamy, które parametry nebulizatora są szczególnie istotne z perspektywy skuteczności i efektywności leczenia.

  • Najważniejsze parametry nebulizatorów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia?
  • Jak wybrać nebulizator dla dziecka?
  • Ustnik czy maseczka? Które rozwiązanie wybrać?
  • Jak dbać o wymianę filtrów i pojemników nebulizatora?

W największym uproszczeniu, nebulizator to urządzenie pozwalające na wprowadzenie do dróg oddechowych lekarstw. Nebulizator lek w formie roztworu rozbija na drobniutką mgiełkę.

1. Wielkość cząsteczki

Aby terapia nebulizatorem była skuteczna, wielkość wytwarzanych cząsteczek powinna być dostosowana do tego, gdzie powinien trafić inhalowany lek. Dla większości przypadków, czyli leczenia dolnych dróg oddechowych, wielkość cząsteczki powinna mieścić się w przedziale 1-5 mikronów.

– Dla porównania, ludzki włos ma około 50 mikronów, a ludzkie oko nie dostrzega poniżej 25 mikronów. Zatem ta mgiełka jest niewidoczna dla ludzkiego oka – wyjaśnia Mateusz Łosik, ekspert firmy Philips. – Poddana nebulizacji cząsteczka trafia następnie do części respirabilnej drzewa oskrzelowego. To znaczy poniżej siedemnastego rozgałęzienia – dodaje.

2. Parametr FPF (ang. fine partical fraction)

W wyborze dobrego, skutecznego nebulizatora bardzo istotny jest procentowy udział cząsteczek <5 mikronów w aerozolu podawanym do dróg oddechowych pacjenta.

– Dobre nebulizatory wytwarzają powyżej 70% żądanej wielkości cząsteczek. Ten parametr nosi nazwę FPF. To skrót od angielskiego fine partical fraction – tłumaczy Mateusz Łosik.

3. Mediana wielkości cząsteczki

Ten parametr również ma znaczenie przy wyborze nebulizatora. Mediana wielkości cząsteczki oznacza, że 50% z nich jest większa, a 50% jest mniejsza od tej wartości.

W naszych nebulizatorach mediana wielkości cząsteczki średnio wynosi 3. Więc możemy powiedzieć, że plasuje się ona idealnie na środku przedziału między 1 a 5 – wyjaśnia Mateusz Łosik z firmy Philips.

4. Czas nebulizacji

Czas trwania sesji nebulizacji również nie jest obojętny. Szczególnie jeśli z nebulizatora będą korzystać najmłodsi pacjenci.

– Dzieci podczas sesji bywają niespokojne. Zatem im nebulizacja będzie krótsza, tym lepiej. Zarówno dla rodzica, jak i dla malucha – podkreśla Mateusz Łosik.

Jak długo trwa więc standardowa nebulizacja? Jej długość zależy od dawki leku i modelu nebulizatora. Na przykład w urządzeniach marki Philips, czas nebulizacji 2,5 ml roztworu waha się od około 4 minut (nebulizator szpitalny) do 6 minut (urządzenia dedykowane do użytku domowego).

Rzeczywiście. Czas sesji z użyciem domowego nebulizatora Philipsa to około 6 minut. Standardowa nebulizacja trwa średnio 2 razy dłużej. Pod tym kątem nasze nebulizatory są zdecydowanie szybsze od innych – wyjaśnia Mateusz Łosik.

5. Ustnik czy maseczka?

Stosowanie ustnika lub maseczki powinno być uzależnione od celu inhalacji. W przypadku leków wziewnych, dla których zależy nam na właściwej depozycji w płucach, najlepiej jest stosować ustnik.

Jeśli stosujemy nebulizator w celu nawilżenia i oczyszczenia górnych dróg oddechowych, lepszym sposobem będzie skorzystanie z maseczki – pozwoli to bowiem na oczyszczenie także jamy nosowej.

Ekspert przestrzega również przed chodzeniem na skróty i np. tworzeniem dla maluchów, które nie akceptują masek i ustników osłon, namiotów, itp. – Podawanie leków w innej formie niż przez maseczkę lub ustnik nie jest wskazane. Ponieważ lek bardziej wydostaje się na zewnątrz niż trafia do płuc. Tym bardziej, jeśli mówimy o lekach sterydowych. Zauważyć można czasem również oferty specjalnych smoczków do inhalacji. Efektem takiego stosowania inhalacji jest drastyczne obniżenie jej skuteczność oraz więcej skutków ubocznych. Wynika to z tego, że dziecko zamiast inhalować lek – połyka go – tłumaczy Mateusz Łosik.

Czy nebulizator hałasuje?

Sercem nebulizatora jest kompresor. Zatem nie jest to urządzenie bezgłośne. Generowany przez nebulizator dźwięk nie narusza jednak komfortu Pacjenta.

– Większość naszych urządzeń pracuje w okolicach 58 db. Dla porównania, odkurzacz to około 70 dB, a normalna rozmowa to około 40 dB – porównuje ekspert firmy Philips.

Łatwy do przechowywania i lekki

Zasadniczo nebulizatory są niewielkie. Ważą poniżej dwóch kilogramów, więc bez problemu znajdą swoje miejsce nawet w niewielkich przestrzeniach. Nieco większe są urządzenia dedykowane dla służby zdrowia.

Nebulizatory nie są wyposażone w akumulatory. Korzystają z zasilania sieciowego.

Gwarancje i eksploatacja

W przypadku nebulizatorów marki Philips, gwarancja producenta na kompresor trwa 3 lata. Kupując nebulizator warto jednak mieć świadomość, że należy dbać o regularną wymianę filtrów czy pojemników nebulizatora.

– Mamy 3 typy pojemników generujących aerozol: SideStream Disposable, SideStream Reusable oraz SideStream Plus l. W wersji SideStream Disposable (kolor granatowy) starcza on na około miesiąc. Przy czym wymaga mycia po każdym użyciu w wodzie z mydlinami. Pojemnik błękitny (SideStream Reusable) należy wymienić po około roku użytkowania, myć w wodzie z mydlinami po każdym użyciu, a raz w tygodniu przez około 10 minut wygotowywać. Z kolei SideStream Plus z zastawką wydechową (przy wdechu nebulizator podaje aerozol, a w momencie wydechu zastawka się zamyka i lek który znajduje się w nebulizatorze nie wydostaje się na zewnątrz) należy wymieniać co 12 miesięcy. Ten ostatni jest szczególnie polecany w przypadku stosowania drogich leków. Myjemy go tak jak SideStream Reusable. Można go także sterylizować w autoklawie.

Ponadto filtr wlotowy w nebulizatorze przy normalnym użytkowaniu należy wymieniać co około 3 tygodnie. Wówczas gdy staje się mokry.

Po okresie gwarancji nebulizatory nie muszą przechodzić dodatkowych serwisów.

Kompresor może pracować przez wiele, wiele lat, a te części, które się zużywają po prostu wymieniamy regularnie – przypomina Mateusz Łosik.

Nebulizator do placówki medycznej – na co zwrócić uwagę?

Poza parametrami opisanymi powyżej, wybierając nebulizator do placówki opieki zdrowotnej warto zwrócić uwagę również na:

  • Możliwość sterylizowania elementów urządzenia – ponieważ z nebulizatora codziennie będzie korzystało wielu pacjentów.
  • Zastawkę wydechową – ponieważ leki będą podawane w salach, w których leży wielu chorych.
  • Filtr wylotowy – powietrze wydychane jest dodatkowo filtrowane.
  • Możliwość ciągłej pracy kompresora – część urządzeń pracuje w trybie przerywanym (30 minut pracy/30 minut przerwy), natomiast modele szpitalne muszą mieć możliwość pracy przez 24 godziny na dobę, na wypadek gdyby zaistniała taka potrzeba.

Nebulizator dla dziecka

Sammy the Seal – nebulizator w kształcie foki to urządzenie stworzone z myślą o najmłodszych Pacjentach/ fot. Philips

W przypadku sprzętu dla najmłodszych pacjentów, oprócz cech nebulizatorów, które opisaliśmy w pierwszej części tekstu, na pewno ważny jest również:

  • Czas nebulizacji – ma on znaczenie, ponieważ dzieci mogą być niespokojne podczas sesji.
  • Walory estetyczne – widok urządzenia medycznego może być przez dziecko źle tolerowany. Może powodować niepokój, a to utrudni przeprowadzenie nebulizacji. Philips i z tym sobie poradził, tworząc nebulizator Samy the Seal. W pełni funkcjonalny nebulizator został przez Philipsa „przebrany” za sympatyczną fokę. – Chodzi o to, aby terapię nieco uatrakcyjnić. Wymyśliliśmy więc foczkę i maseczkę z oczyma żółwika. Dziecku łatwiej się oswoić z nebulizatorem przypominającym zabawkę – wyjaśnia Mateusz Łosik.
  • Stabilność urządzenia – w czasie nebulizacji dziecko może szarpać przewodem. Właśnie dlatego Samy the Seal został specjalnie dociążony na dole. Nawet gdy dziecko pociągnie za przewód, urządzenie nie powinno się przewrócić – podsumowuje Mateusz Łosik.

Nebulizator dla osoby dorosłej

Podstawowe kryteria wyboru to, oczywiście, wielkość cząsteczki, mediana wielkości cząsteczki i czas sesji. Możliwość ciągłej pracy kompresora nie jest tak istotna. Do domowego użytku wystarczy kompresor pracujący w trybie 30 minut pracy/ 30 minut odpoczynku.

Warto jednak zwrócić uwagę na pojemnik nebulizatora. W przypadku osoby, która korzysta z przewlekłego leczenia, najbardziej optymalny będzie nebulizator, który można stosować przez 12 miesięcy.

To bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż comiesięczna wymiana pojemnika – podpowiada Mateusz Łosik z firmy Philips.

Tekst powstał we współpracy z:

Czytaj także: Jak działa nebulizator?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.