Przyczyn bólu zęba może być bardzo wiele. Jednymi z częściej spotykanych dolegliwości są nadwrażliwość i stan zapalny zęba. We współpracy z dr Agnieszką Czechumską, redaktor portalu dentystaradzi.pl tłumaczymy, na czym polegają te dolegliwości.

  • Czym jest nadwrażliwość zęba?
  • Po czym poznać stan zapalny zęba?

Nadwrażliwość zęba

Przyczyn bólu zęba może być bardzo wiele. Ząb pobolewa gdy jest nadwrażliwy na bodźce cieplne (np. zimno, ciepło) lub chemiczne (np. słodkie czy kwaśne). Nadwrażliwość charakteryzuje się krótką reakcją bólową, powstałą w odpowiedzi na konkretny bodziec sprawczy. Przy braku bodźca, ból ustępuje lub w krótkim czasie ulega zmniejszeniu, aż do jego braku. Zęby nadwrażliwe wymagają używania szczoteczek z miękkim włosiem i zastosowania w domu środków wzmacniających szkliwo, np. past lub żeli z hydroksyapatytem, fosforanami lub fluorkiem sodu (dentyści rekomendują minimum 1450 ppm jonów fluorkowych).

Niektórym pacjentom z ulgą przychodzą pasty i płukanki ze środkami blokującymi przewodnictwo zakończeń nerwowych w zewnętrznych częściach szkliwa lub zębiny (drugiej warstwy zęba) np. chlorek potasu. Warto unikać pokarmów i napojów o skrajnych pH czyli zbyt dużej ilości soków owocowych lub świeżych owoców cytrusowych. Jeśli pacjent je i pije powyższe pokarmy, zawsze powinien popić je dużą ilością wody. Między posiłkami osobom z wrażliwymi zębami rekomenduje się picie niegazowanej wody w temperaturze pokojowej. Jeśli nadwrażliwość występuje często, a jej nasilenie jest duże, wskazana jest wizyta u stomatologa.

Stan zapalny zęba

W warunkach domowych trudno zdiagnozować czy to ząb nas boli. Można podejrzewać, że ząb jest w pierwszym stadium stanu zapalnego, gdy ból jest samoistny i nieregularny. Przerwy między odczuciem bólu są długie, a intensywność nie na tyle wysoka, żeby budzić w nocy. Taki ząb należy jak najszybciej leczyć stomatologicznie. Nie ma bowiem domowych sposobów na leczenie tego etapu choroby zęba. Najczęściej należy usunąć chore tkanki zęba, a następnie założyć tymczasowo lekarstwo albo od razu wykonać szczelne wypełnienie czyli „plombę”.

Gdy ból trwa dłużej niż kilka dni i ciężko go uśmierzyć ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi, to oznacza nieodwracalny stan zapalny zęba. Ból tego typu potrafi wybudzić ze snu. W takim przypadku leczenie kanałowe lub usunięcie zęba to jedyne opcje rozwiązania problemu.

Jeśli ząb bolał (krótko, długo, mocno lub mało charakterystycznie) i nagle przestał boleć bez żadnego powodu to znaczy, że ząb „umarł”. We wnętrzu zęba występują martwe tkanki, które przy braku leczenia kanałowego, lub usunięcia zęba, mogą doprowadzić do stanu zapalnego kości wokół korzenia zęba. Ropnie lub torbiele wokół zębów mogą stanowić realne zagrożenie zdrowia i życia. Jeśli interwencja lekarza nie zostanie przeprowadzona w odpowiednim czasie, to może rozwinąć się nawet sepsa i niezbędna będzie hospitalizacja.

Dr Agnieszka Czechumska

Tekst powstał we współpracy z:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.