Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 16 września 2024

Bezdech senny powoduje szereg objawów utrudniających życie codzienne/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Bezdech senny: Aparaty CPAP i BIPAP na straży zdrowego snu

Osoby cierpiące na bezdech senny w nocy wspomagają swój oddech specjalnymi urządzeniami – aparatami CPAP lub BIPAP. Na czym polega ich działanie?

Znacie kogoś, kto śpiąc wydaje z siebie tak głośne odgłosy, że niweczy sen innych domowników? Czasami ta dolegliwość staje się tematem żartów, jednak głośne, uciążliwe chrapanie w nocy, kłopoty z koncentracją i zmęczenie za dnia mogą być objawami obturacyjnego bezdechu sennego. Szczególnie narażone są na niego osoby zmagające się z otyłością, niewłaściwą budową twarzoczaszki albo niektórymi chorobami osłabiającymi mięśnie oddechowe.

Obturacyjny bezdech senny – gdy powietrze przestaje płynąć do płuc

Dlaczego człowiek zaczyna chrapać? Najprościej rzecz ujmując, obturacyjny bezdech senny polega na tym, że w czasie snu zapadają się miękkie części górnych dróg oddechowych. Powietrze ma coraz większy problem z dopłynięciem do płuc. Towarzyszy temu głośne, nieregularne chrapanie. W końcu ów dostęp zostaje całkowicie zablokowany i dochodzi do bezdechu. Wówczas cierpiąca na OBS osoba budzi się, nabiera powietrza i cykl powtarza się od początku.

W tych warunkach nie sposób wypocząć. Dlatego osoby zmagające się z obturacyjnym bezdechem sennym mają zdecydowanie obniżony komfort życia. Są ciągle zmęczone, rozdrażnione, trudno im się skupić na wykonywanych czynnościach. I te dolegliwości towarzyszą im codziennie. Ich przewlekły charakter powoduje ponadto, że są narażone na wypadki w pracy czy wypadki komunikacyjne.

Czytaj także: Obturacyjny bezdech senny

Aparaty które przywracają blogi sen

Tymczasem obturacyjny bezdech senny nie musi odbierać radości życia. Zrozumienie, w jaki sposób człowiek oddycha oraz jak ten proces wspomóc z zewnątrz zaowocowało powstaniem aparatów pomagających optymalizować proces oddychania. Na przestrzeni lat zmieniały swój rozmiar, stopień skomplikowania, aż w końcu powstały aparaty CPAP i BIPAP w formie znanej nam dziś. Są niezawodne, niewielkie i nieuciążliwe w użytkowaniu, wyposażone w wykonane z nowoczesnych tworzyw maski, systemy nawilżania i ogrzewania powietrza oraz szereg innych udogodnień.

Aparat CPAP – powietrze o stałym ciśnieniu

Działanie aparatu CPAP wykorzystuje prostą zależność: drogi oddechowe nie blokują się, jeśli znajduje się w nich powietrze. Zatem aparat CPAP przez rurkę i maskę (lub poduszki nosowe) podaje powietrze, które utrzymuje stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Dzięki temu utrzymywana jest ich drożność. Tkanki się nie zapadają, przestaje więc dochodzić do bezdechów sennych.

Urządzenie podaje używającej go osobie powietrze o stałym ciśnieniu, niezależnie od fazy oddychania. To jedna z najczęściej wykorzystywanych i powszechnie uznanych metod walki z obturacyjnym bezdechem sennym.

Kluczem powodzenia terapii jest dobranie odpowiednich parametrów urządzenia i maski. Dobierając sprzęt, warto mieć na uwadze, że zakup aparatu CPAP to bardzo często inwestycja na lata. Dlatego warto wybrać sprzęt doświadczonego producenta. Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ. Poziom refundacji NFZ to 90% kwoty 2100 zł.

Aparat BIPAP – inaczej na wdechu, inaczej na wydechu

Na rynku oprócz podających ciągle to samo ciśnienie aparatów CPAP, dostępne są także aparaty BIPAP. Ich działanie polega na wspomaganiu oddechu powietrzem pod zróżnicowanym ciśnieniem. O wartości innej podczas wdechu i innej podczas wydechu. Ta metoda terapii pozwala dodatkowo odciążyć mięśnie oddechowe.

Aparaty BIPAP znajdują zastosowanie w przypadku tych osób, których terapia wymaga wykorzystania wyższych ciśnień lub tych, którym trudno było „zgodzić się” z aparatem CPAP.

Aby terapia była skuteczna, aparat musi mieć optymalnie ustawione: czas wdechu i wydechu, a także parametry dostarczanego ciśnienia. Istotne jest również „zrekompensowanie” przecieków maski.

CPAP czy BIPAP – wybieraj świadomie

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup aparatu BIPAP czy aparatu CPAP, konkretny model warto wybierać ze świadomością, że będzie nam towarzyszył co noc przez lata. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Po pierwsze – komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Nowoczesne aparaty CPAP mają funkcję dostosowania ciśnienia. Oznacza to, że zaraz po uruchomieniu aparat dostarcza powietrze o niższym ciśnieniu, ułatwiając zaśnięcie. Po zaśnięciu pacjenta ciśnienie powietrza wzrasta, a aparat czuwa nad podawaniem powietrza o właściwym ciśnieniu zalecanym przez lekarza.

Ponadto istotne z punktu widzenia pacjenta są nie tylko ciśnienie podawanego powietrza, ale również jego temperatura i nawilżenie. Dlatego urządzenia (CPAP i BIPAP) powinny być wyposażone w systemy podgrzewania i nawilżania powietrza, co zmniejszy suchości w gardle i nosie.

Dla większego komfortu użytkowania, podgrzewany może być także sam przewód.

Po drugie – głośność

Aparatu CPAP lub BIPAP używamy w nocy, podczas snu, dlatego akceptacja urządzenia, z którego często pacjent będzie korzystał przez długie lata uzależniona jest także od tego, jaki hałas generuje.

Po trzecie bezpieczeństwo terapii i komunikacja

Dobry aparat CPAP i BIPAP powinien też zbierać informacje o naszym śnie, które z kolei powinny być jak najłatwiej dostępne.

Obturacyjny bezdech senny? Nie czekaj – poszukaj pomocy!

Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy obturacyjnego bezdechu sennego, nie wahaj się – poszukaj pomocy. Część kosztów terapii OBS podlega refundacji ze środków NFZ.

Czytaj także: Test STOP-Bang: Czy mam bezdech senny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!