Czy warto o zaburzeniach snu opowiedzieć swojemu lekarzowi rodzinnemu? Tak. Lekarz rodzinny może pomóc wstępnie określić przyczynę problemów ze snem.

Sen – nieodzowny element prawidłowego funkcjonowania za dnia

Sen to jedna z podstawowych funkcji życiowych organizmu. To dzięki efektywnemu nocnemu odpoczynkowi nasz umysł potrafi się koncentrować, zapamiętywać, kojarzyć. Sen wpływa na gospodarkę hormonalną. Innymi słowy nieprawidłowy sen, sen nie dający wypoczynku, bezsenność w zauważalny sposób odbijają się na komforcie funkcjonowania za dnia.

Zaburzenia snu a komfort życia

Człowiek, który źle sypia, jest zmęczony, jego siły witalne są znacznie mniejsze, a samopoczucie gorsze. Jeśli dodamy do tego niemożność skupienia uwagi, trudności z zapamiętywaniem, podatność na irytację, okazuje się, że zmęczony brakiem snu lub nieefektywnym snem człowiek jest właściwie pozbawiony oręża, które pomoże mu mierzyć się z trudami dnia: pracą, wychowywaniem dzieci, prowadzeniem samochodu, itp. Jak częsty to problem? Według niektórych badań nawet co trzeci człowiek może mieć zaburzenia snu. Ich podłoże może być jednak różne.

Czytaj także: Sposoby na bezsenność

Rodzaje zaburzeń snu

U niektórych pacjentów to wynik zaburzeń o charakterze psychicznym, u innych zaburzenia snu wynikają z przyczyn fizycznych, somatycznych. W Polsce do zaburzeń snu stosuje się klasyfikację według ICD-10 (Międzynarodowej, Statystycznej Klasyfikacji chorób i Problemów Zdrowotnych). Z grubsza dzieli ona zaburzenia snu na dwie grupy:

  • organiczne – np. zaburzenia w rozpoczęciu i trwaniu snu, bezdech senny, narkolepsja i katalepsja;
  • nieorganiczne – wywołane czynnikami emocjonalnymi, np. bezsenność nieorganiczna, somnambulizm, lęki nocne, koszmary senne.

Jak widać powyżej przyczyn problemów ze snem może być zatem wiele, i są one stosunkowo różnorodne. Co zatem zrobić, aby znaleźć i zacząć leczyć tę właściwą?

Rozpoznanie przyczyny zaburzeń snu

To, niestety, nie jest takie proste. Często zdarza się, że pacjenci latami narzekają na brak snu lub jego złą jakość, za dnia cierpią zmęczenie i nawet nie przyjdzie im do głowy, aby poszukać pomocy u lekarza. Tymczasem kluczem do “wyłapywania” pacjentów z problemami ze snem mogą być lekarze rodzinni, a więc ci, do których jako pacjenci trafiamy najczęściej. W jaki sposób mogliby pomóc?

Zdaniem dr n. med. Aleksandra Kani z Kliniki Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, lekarzy rodzinnych stosunkowo prosto można by włączyć w badania przesiewowe w kierunku zaburzeń snu.

– Lekarz POZ może zrobić niezwykle wiele w kwestii odpowiedniej diagnozy i postępowania terapeutycznego w zakresie zaburzeń snu. Potrzebna jest jednak szeroka wiedza i zrozumienie, że zaburzenia snu mogą mieć związek zarówno z psychiką, jak i z zaburzeniami somatycznymi. Zatem lekarz musi mieć szeroki umysł i otwartą głowę, aby na wstępie ocenić czy problemy mają związek z kłopotami z psychiką czy chorobą ciała – uważa dr Aleksander Kania, wskazując również, że lekarz POZ może wykonać pacjentowi na wstępie szereg różnych prostych badań, jak choćby pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru czy EKG.

Wreszcie lekarzowi wielu informacji dostarczy rozmowa z pacjentem – która pomoże potwierdzić lub wykluczyć ewentualne zaburzenia depresyjne.

Bezdech senny? Kwestionariusz stop-bang

– Z kolei jeśli spotyka pacjenta z nadmierną sennością w ciągu dnia, np. może się zastanowić, czy nie jest to chory, który cierpi na zaburzenia oddychania podczas snu. Tu pomocne mogą być pewne narzędzia w postaci kwestionariuszy. Dobrym przykładek jest kwestionariusz stop-bang pozwalający na poszukiwanie pacjentów cierpiących na obturacyjny bezdech senny – podpowiada dr Aleksander Kania.
A warto wiedzieć, że z obturacyjnym bezdechem sennym zmaga się mniej więcej co czwarty mężczyzna i co dziesiąta kobieta. W sumie w Polsce może to być nawet półtora miliona osób.

Czytaj także: Obturacyjny bezdech senny

Pamiętaj! Jeśli masz problemy ze snem, jeśli za dnia jesteś zmęczony, jeśli masz kłopoty z zaśnięciem – nie zwlekaj: powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Czytaj także: Otyłość z problemy z oddychaniem

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.