Wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 choroba COVID-19 ma kilka etapów, a na jednym z nich pojawia się duszność. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyne schorzenie, w którym pojawia się ta dolegliwość.

Duszność występuje też w przebiegu astmy. Internista i alergolog prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnia, co wskazuje, że taki objaw pojawił się w konsekwencji astmy, a kiedy można podejrzewać COVID-19.

W Polsce na astmę choruje 4,5 mln osób. Wielu z nich boryka się z dusznościami.

– W astmie duszność jest napadowa. Atak duszności występuje często w reakcji na alergen, często rano lub wieczorem, a także po wysiłku – tłumaczy profesor, który kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w UM w Łodzi.

Co ważne, nie towarzyszy takiemu napadowi gorączka. Astmatycy wiedzą, co w takiej sytuacji robić – przyjmują odpowiedni, często nazywany przez nich awaryjnym, lek, dzięki czemu najczęściej duszność znika.

Profesor Kuna przypomina, że astmatycy nie powinni samodzielnie przerywać zaleconych leków z powodu obaw o zakażenie nowym koronawirusem.

Duszność w COVID-19

COVID-19 w uproszczeniu ma sześć etapów (przy czym choroba może przebiegać łagodnie, czyli pacjent nie przechodzi przez wszystkie etapy):

  1. Faza bezobjawowa – wirus zaatakował organizm, ale nie mamy żadnych tego symptomów.
  2. Gorączka i pokasływanie (zwykle w 4-5 dniu od zakażenia).
  3. Gorączka i duszność. Na tym etapie nie ma co czekać, to ostatni moment, by znaleźć się w szpitalu.
  4. Zapalenie płuc – na tym etapie gorączka jest jeszcze wyższa, a pacjent cierpi z powodu jeszcze silniejszych duszności.
  5. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej – na tym etapie pacjent musi być hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii. Jeśli leczenie się także tu się nie powiedzie, COVID-19 przechodzi do szóstego etapu.
  6. Sepsa – ciężka niewydolność wielonarządowa.

Główne różnice między dusznością w przebiegu astmy a COVID-19

Profesor Kuna zwraca uwagę, że główne różnice między dusznością w COVID-19 a w astmie to:

  • W przypadku COVID-19 duszności towarzyszy gorączka, w astmie jej nie ma.
  • COVID-19 – duszność nie mija po zażyciu leków wziewnych działających na duszność w przebiegu astmy.
  • W COVID-19 duszność ma charakter narastający i stały, w astmie ma charakter napadowy w reakcji na jakiś bodziec (alergen, wysiłek fizyczny, czasem stres).

Jeśli doświadczamy duszności z towarzyszącą gorączką, najlepiej znaleźć się w szpitalu – podkreśla prof. Kuna.

Zwraca też uwagę na wnioski płynące z dostępnych badań naukowych: najlepsze rezultaty daje podanie chlorochiny w przebiegu COVID-19 w czwartym dniu, czyli wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby.

– Zapalenie płuc pojawia się najczęściej w 7. dniu od wystąpienia objawów i ma piorunujący przebieg – dodaje.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.