Ponad 1,2 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19; nowe obostrzenia w powiatach oraz modyfikacja schematu postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa – to najważniejsze zmiany, które we wtorek zapowiedział dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. Teraz ta liczba przekroczyła 1 tys.. A ostatnio nawet 1,5 tys. nowych przypadków zachorowań dziennie – podał szef resortu zdrowia dr Adam Niedzielski.To konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań – dodał dr Niedzielski.

“Najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i respiratorów”

Minister podkreślił, że resort dokładnie monitoruje rozwój pandemii.

To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza. Najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i liczba zajętych respiratorów – wskazał. – Chcemy, by liczba wolnych łóżek i respiratorów odpowiadała zapotrzebowaniu. Na razie liczba łóżek jest wystarczająca. Nie ma takiej możliwości, żeby ich zabrakło – podkreślił minister Niedzielski.

W ramach jesiennej strategii ministerstwo zdrowia i wojewodowie wydali ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne oddziały i szpitale do zabezpiecza miejsc dla pacjentów z COVID-19. Od września działa trzystopniowy system zabezpieczenia szpitalnego. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 1,2 tys. łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem. I dzięki temu teraz mamy 8 tys. miejsc. Posiadamy także ponad 800 łóżek respiratorowych.

W ostatnim tygodniu bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o 1,2 tys. miejsc w wybranych województwach:

  • małopolskim o 335 miejsc, wzrost o 77 proc., tu liczba łóżek zostanie zwiększona jeszcze o 211 miejsc;
  • kujawsko-pomorskim o 284 miejsc, wzrost o 76 proc.;
  • pomorskim – 315 miejsc, tu zostanie powołany dziesiąty wielospecjalistyczny szpital dla pacjentów z COVID-19;
  • wielkopolskim o 80 miejsc.

Zmiana schematu postępowania z pacjentem zakaźnym

Dr Adam Niedzielski zapowiedział, że zmieni się schemat prowadzenia pacjenta z dodatnim wynikiem testu.

W reakcji na sygnały i apel lekarzy zakaźników, chcemy zmodyfikować schemat postępowania z pacjentem z dodatnim wynikiem testu – mówił dr Niedzielski.

– W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy i znaleźliśmy rozwiązanie, które jeszcze tego samego dnia zostało omówione z zakaźnikami – podał.

Minister wyjaśnił, że obecny model kierowania pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronowirusem sprawdzał się, gdy nowych przypadków było ok. 1 tys. dziennie. Jednak w związku z rosnącą liczbą zakażeń należy wprowadzić zmiany.

Teraz pacjent z dodatnim wynikiem testu wróci do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. Lekarz dokona oceny. Jeśli choroba przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, wtedy lekarz POZ lub lekarz z pierwszego poziomu, będzie mógł wydać decyzję o izolacji domowej – tłumaczył szef resort zdrowia.

Minister Niedzielski wyjaśniał, że przy wyraźnych objawach choroby, lekarz będzie decydował, czy pacjent trafi do szpitala zakaźnego lub do szpitala trzeciego stopnia, czyli wielospecjalistycznego przeznaczonego dla pacjentów z COVID-19.

Gdy pacjent trafi do szpitala drugiego i trzeciego poziomu, tam będą podejmowane decyzje czy zostanie przyjęty na obserwację, izolację domową lub trafi do sieci izolatoriów, która ciągle funkcjonuje – dodał dr Adam Niedzielski.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, do końca tego tygodnia powstaną specjalne rozporządzenia, w których znajdzie się schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie i ze stwierdzonym zakażeniem.

Nowe obostrzenia

Ze względu na sytuację pandemiczną oraz rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe obostrzenia.

Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii będziemy zaostrzali politykę obostrzeń strefowo. W zależności od skali zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni – zapowiedział dr Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach. W tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu ulegnie rozszerzeniu. Będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiecej-lozek-dla-pacjentow-z-covid-19-i-zaostrzenie-obostrzen-w-powiatach

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.