Ograniczenia w gastronomii, uczniowie z klas IV-VIII przechodzą na naukę zdalną, a młodzież do 16. roku życia do godziny 16:00 może wychodzić wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej. Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną.

W piątek w Polsce odnotowano nowy rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 zakażeniach i 153 zgonach. Łącznie w Polsce stwierdzono 228 318 przypadków koronawirusa i 4172 ofiar śmiertelnych.

Epidemia koronawirusa w Polsce: nowe obostrzenia i restrykcje

Pojawiły się także kolejne ograniczenia w życiu publicznym. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cala Polska od soboty zostanie objęta strefą czerwoną.

Ogłosił także szczegóły dotyczące dalszego ograniczenia funkcjonowania szkół. Nauka w klasach od IV do VIII będzie działać w trybie zdalnym.  Ponadto między godziną 8 a 16:00 młodzież będzie mogła wychodzić z domu jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Ograniczenia w gastronomii

Od soboty powrócą także restrykcje znacznie ograniczające działalność gastronomii. Od soboty lokale gastronomiczne i restauracje będą zamknięte dla klientów, a sprzedaż możliwa będzie jedynie na wynos.

W spotkaniach, imprezach, zebraniach i zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Wyjątek stanowią osoby, które razem mieszkają oraz spotykają się w celach zawodowych.

Apel do seniorów

Pojawił się także apel do seniorów. Osoby po 70. roku życia premier Mateusz Morawiecki prosił o pozostanie w domach, a także ograniczenie odwiedzin. W zapewnieniu niezbędnej pomocy ma ich wesprzeć Korpus Ochrony Seniorów. Minister Marlena Maląg zapowiedziała uruchomienie specjalnej infolinii dla seniorów i wsparcie koordynowane przez ośrodki pomocy społecznej.

Póki co nie zapadła natomiast decyzja o ograniczeniu dostępności cmentarzy. Premier apelował jednak o to, aby w miarę możliwości groby bliskich odwiedzić przed 1 listopada lub po Dniu Wszystkich Świętych – tak, aby uniknąć tłumu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.