Koronawirus w Polsce - jak uniknąć zakażenia i prawidłowo myć ręce
Przestrzeganie zasad higieny, w tym prawidłowe mycie rąk minimalizują niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem, który od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie. Jakich podstawowych zasad bezpieczeństwa przestrzegać? Jak prawidłowo myć ręce, by uniknąć zakażenia?
To była tylko kwestia czasu. Dziś rano minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie potwierdził, że koronawirus dotarł również do Polski. Pierwszy pacjent, u którego oficjalnie potwierdzono zakażenie jest hospitalizowany w Zielonej Górze.
Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny, które pomogą uniknąć zakażenia a także przenoszenia tego owianego złą sławą wirusa.
Koronawirus: jak uniknąć zakażenia?
Jak zapobiegać zakażeniu? Zasady są proste.
- Często myj ręce. Używaj mydła i wody lub środka odkażajacego.
- Kiedy kaszlesz lub kichasz zakrywaj usta i nos. Używaj do tego łokcia lub chusteczki.
- Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
- Unikaj dotykania rękami oczu, nosa, ust. Wirus, by doszło do zakażenia, musi dotrzeć do śluzówki.
Poświęć 30 sekund na skuteczne mycie rąk
Jak skutecznie myć ręce w siedmiu krokach?
- Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w zagłębienie dłoni.
- Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
- Spleć palce i namydl je.
- Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
- Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
- Umyj mydłem oba nadgarstki.
- Spłucz i wysusz starannie dłonie.
Koronawirus w Polsce. Bądź odpowiedzialny za innych
Pamiętaj, że w początkowym okresie po zakażeniu koronawirus nie daje o sobie znać. Zatem nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów, takich jak:
- wysoka gorączka
- kaszel
- duszności.
Jeśli więc wracasz z regionu, w którym występuje koronawirus i istnieje ryzyko że zostałeś zakażony, ale nie masz jeszcze objawów – ogranicz na pewien czas swoją aktywność. Pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Jeśli natomiast masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji.
Uwaga! Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne. Pamiętaj, że jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni.
W przypadku wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z infolinii NFZ: 800-190-590.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.