Czym może się skończyć wakacyjny skok na główkę? Poważnym urazem kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Tetraplegią, a w przypadku wysokich urazów nawet utratą zdolności samodzielnego oddychania. Czy dla kilku sekund frajdy warto narażać swoje zdrowie i życie na tak poważne konsekwencje?

  • Kręgosłup – podpora ciała i ochrona dla rdzenia kręgowego
  • Uraz kręgosłupa
  • Konsekwencje przerwania rdzenia kręgowego
  • Jakie są następstwa uszkodzenia rdzenia kręgowego?

Kręgosłup – podpora ciała i ochrona dla rdzenia kręgowego

Kręgosłup – nie tylko podpiera całą konstrukcję naszego ciała, ale pełni również funkcję ochronną – dla rdzenia kręgowego. To bardzo ważna struktura, przekazująca impulsy z mózgu do ciała i odwrotnie – z ciała do mózgu.

Dzięki temu pośrednictwu odczuwamy ciepło, zimno, ból. Dzięki przekazywaniu impulsów z mózgu – możemy ruszać mięśniami. A więc zrobić krok, odgarnąć włosy z czoła i zrobić setki ruchów, których wagi nie doceniamy dopóty, dopóki przychodzą nam bez trudu.

Uraz kręgosłupa

Czym grozi uraz kręgosłupa? Różnie. W przypadku niektórych urazów, kończy się na uszkodzeniu, nawet złamaniu kręgosłupa, ale rdzeń kręgowy nie zostaje naruszony. Wówczas pacjent otrzymuje zalecenie noszenia gorsetu albo jest kierowany na operację stabilizującą kręgosłup śrubami, prętami, itp. Po czasie często wraca do względnej sprawności.

Część urazów ma jednak zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Uszkodzenie kręgosłupa pociąga za sobą uszkodzenie – naruszenie lub przerwanie – rdzenia kręgowego. To sytuacja, która niesie ze sobą znacznie poważniejsze następstwa dla pacjenta.

Konsekwencje przerwania rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego występują – jak szacują specjaliści – w mniej więcej połowie urazów kręgosłupa związanych ze skokami do wody.
W części z nich z nich nie dochodzi do całkowitego przerwania rdzenia kręgowego. Wystarczy jednak, że w wyniku urazu kręgów kręgosłupa dojdzie do ucisku na rdzeń i obumarcia znajdujących się w nim komórek.

Jakie są następstwa uszkodzenia rdzenia kręgowego?

Wszystko zależy od miejsca urazu. Generalnie przyjmuje się, że im wyżej zlokalizowany jest uraz, tym gorzej dla rokowań konkretnego pacjenta.
Może się nawet zdarzyć, że przestaną pracować mięśnie układu oddechowego i pacjent nie będzie w stanie sam oddychać. Natomiast jeśli uraz zlokalizowany jest poniżej odcinka piersiowego, paraliż może dotknąć jedynie nóg. W przypadku urazów spowodowanych skokami do wody, na główkę, najczęściej dochodzi do wysokich urazów rdzenia kręgowego. Wysokich, czyli takich, które dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa.

Co się dzieje, gdy pośrednictwo rdzenia kręgowego między ciałem a mózgiem zostaje zerwane? Do mózgu przestają docierać sygnały o tym, że nasze ciało jest narażone na zimno, gorąco, że coś je kaleczy, przestajemy panować nad czynnościami fizjologicznymi. To połączenie przestaje działać również w drugą stronę. Z mózgu do ciała nie docierają polecenia związane z ruchem poszczególnych mięśni.

Na tym w uproszczeniu polega paraliż, zamykający sprawny umysł w ciele, które „nie słucha poleceń”.

Szczególnie teraz, w przededniu wakacji, po tygodniach ograniczeń związanych z narodową kwarantanną i epidemią koronawirusa, przestrzegamy, aby zachować umiar i ostrożność nad wodą.

Letnia beztroska powinna mieć bowiem granice wyznaczone świadomością konsekwencji kilku sekund nieodpowiedzialności.
Ku przestrodze, przypominamy film pt. „Ostatni skok”.

O filmie:

  • Reżyseria: Krzysztof Kiziewicz
  • edycja, korekcja koloru: Radovan Lee
  • CGI – Sylwester Łukaszuk
  • asystent: Remigiusz Pilawka, Kluczyk
  • sound design: Szymon Esdwa Kubas
  • make up: Katarzyna Lementowicz
  • hair: Agnieszka Dembowska
  • copy: Anna Andraka

Wystąpili:

Marcin Anchimiuk, Filip Gurłacz, Adam Jankowski, Piotr Kosiorek, Grzegorz Pankiewicz, Laura Mancewicz, Weronika Ciwoniuk, Bartosz Siemienkiewicz

Twórcy dziękują Białostockiemu Pogotowiu Ratunkowemu, Szpitalowi Miejskiemu w Białymstoku oraz Białostockiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za pomoc w realizacji spotu, a w szczególności:

  • dr n. med. Piotrowi Kosiorkowi
  • ratownikom medycznym Grzegorzowi Pankiewiczowi i Adamowi Jankowskiemu
  • lek. med. Krzysztofowi Aureliuszowi Teodorukowi

Zdjęcia zrealizowano w BOSiR przy ul. Włókienniczej, Szpitalu Miejskim w Białymstoku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.