Hiperglikemia - objawy
Wiele osób boryka się ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą, nie wiedząc o tym. Po czym poznać, że w naszym organizmie utrzymuje się zbyt wysoki poziom cukru?
- Poliuria – na czym polega?
- Czym jest polidypsja
- Hiperglikemia a problemy z pamięcią i koncentracją
Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta. Węglowodany trawione do cukru – glukozy przechwytywane są z jelit do krwioobiegu. Stąd glukoza jest wychwytywana i wykorzystywana na różne potrzeby organizmu. Zdarza się jednak, że cukier w dużych ilościach utrzymuje się w naczyniach krwionośnych. To tzw. hiperglikemia. Po czym poznać, że w naszym organizmie utrzymuje się wysoki poziom glukozy?
Częstsze wyprawy do łazienki
Jednym z objawów hiperglikemii może być tzw. poliuria. Pacjent odczuwa potrzebę częstszego niż wcześniej oddawania moczu. Dzieje się tak ponieważ organizm próbuje wraz z moczem usunąć nadmiar glukozy z organizmu. Nerki zaczynają pracować bardziej intensywnie. Osoby z poliurią wydalają powyżej 2,5 l moczu dziennie. Toaletę odwiedzają także w nocy.
Wzmożone pragnienie
Im więcej wody tracimy z organizmu, tym silniejsza jest potrzeba uzupełnienia braków. Sygnalizuje ją właśnie pragnienie. Wzmożone pragnienie czyli polidypsję odczuwamy na przykład podczas upałów czy wtedy gdy jesteśmy aktywni fizycznie. Ale nie tylko. Jeśli wzmożone pragnienie nie ma łatwego wytłumaczenia, może oznaczać zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.
Bóle głowy
Mogą one mieć różne podłoże. Np. wynikać z odwodnienia lub zwężenia i obrzęku naczyń krwionośnych w mózgu. Bóle głowy początkowo nie muszą być dokuczliwe, a ich nasilenie znaczne. Jednak jeśli wynikają ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi mogą stawać się z czasem bardziej odczuwalne.
Uczucie suchości w ustach
To dość charakterystyczny objaw. Oprócz suchości w ustach, pacjent może narzekać na szorstki, suchy język, popękane i spierzchnięte usta, a w skrajnych przypadkach nawet owrzodzenie jamy ustnej. Dodatkowo, suchość w ustach może się objawiać kłopotami z żuciem, połykaniem, a nawet mówieniem.
Na skutek hiperglikemii może dojść do upośledzenia funkcjonowania gruczołów ślinowych.
Przewlekłe zmęczenie
Wydaje się, że hiperglikemia czyli podwyższony poziom glukozy we krwi musi oznaczać wzrost energii. To nie takie proste, ponieważ glukoza rzeczywiście stanowi źródło energii dla organizmu, ale w stanach chorobowych komórki mają problem z wychwyceniem cukru z krwi. Mimo że cukier czeka w naczyniach krwionośnych, nie może zaspokoić potrzeb energetycznych organizmu.
Wilczy głód
Gdy komórki nie wychwytują glukozy z krwi, organizm zaczyna wydzielać insulinę, która ma im w tym pomóc. Jednak wyrzut insuliny stymuluje również apetyt, mogąc powodować ataki wilczego głodu. Tzw polifagia to głód, który nie może zostać zaspokojony przez normalny posiłek.
Kłopoty z koncentracją i pamięcią
Jeśli wysoki poziom glukozy we krwi utrzymuje się zbyt długo, może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. A zatem utrudnionego przepływu krwi np. przez mózg. Ponadto nadmiar cukru zaburza funkcjonowanie neuroprzekaźników, prowadząc do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu.
Odwodnienie
To jedno z następstw poliurii, czyli zwiększenia częstości oddawania moczu.
Niestabilny nastrój
Hiperglikemia może spowodować również zmiany nastroju. Np. powodować złe samopoczucie, wywoływać smutek czy narastanie złości.
Zmiany skórne
Podwyższony poziom cukru we krwi może powodować lub nasilać problemy skórne, takie jak: świąd, stany zapalne, łuszczenie się skóry. Poza tym skóra osób borykających się z cukrzycą staje się mniej sprężysta. Wynika to z zaburzeń działania fibroblastów, melanocytów, keratynocytów.
Problemy z erekcją u mężczyzn
Ma je połowa mężczyzn chorujących na cukrzycę. Wynikają z uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.