Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

Celem kampanii społecznej Płuca Polski było zwrócenie uwagi na konieczność dbania o kondycję układu oddechowego/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Płuca Polski: Wyniki spirometrii są niepokojące

Mieszkańcy czterech polskich miast w ramach kampanii „Płuca Polski” mieli możliwość skorzystania z badań spirometrycznych płuc. W sumie wzięło w nich udział kilkaset osób. Jaki dały wynik?

– Tuż przed wybuchem epidemii, w ramach kampanii społecznej „Płuca Polski” odbyły się bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców czterech polskich miast. Wyniki, niestety, nie napawają optymizmem. Okazało się bowiem, że spora część badanych osób powinna być natychmiast skierowana na dalsze konsultacje u specjalistów, ze względu na podejrzenie poważnych chorób płuc, jakimi są m.in. POChP lub IPF – taka informacja znalazła się na stronie internetowej kampanii Płuca Polski.

Cztery miasta – ponad 550 pacjentów

Badania przeprowadzono w:

  • Warszawie
  • Wrocławiu
  • Nałęczowie
  • Katowicach.

Skorzystało z nich ponad 550 osób.  Jak ich wyniki oceniają organizatorzy?

– Celem akcji było zwrócenie uwagi na konieczność dbania o kondycję układu oddechowego w kontekście powszechnego nałogu palenia papierosów, a także występowania zanieczyszczeń powietrza, które mają ogromny wpływ na rozwój chorób płuc. Wyniki akcji można uznać za swoisty czerwony alarm wskazujący, że sytuacja jest poważna – oceniają.

Wyniki badania Płuca Polski

Na 554 osoby, które skorzystały z bezpłatnej spirometrii w ramach kampanii społecznej „Płuca Polski”, u 16% badanych wynik wskazywał na zaburzenia w działaniu układu oddechowego, które mogą być spowodowane chorobami płuc, m.in.:

  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
  • idiopatycznym włóknieniem płuc (IPF).

Większość osób, u których wynik spirometrii był niepokojący, miała powyżej 65 lat. – Osoby te otrzymały dodatkowe zalecenie możliwie szybkiej konsultacji z lekarzem pulmonologiem w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki – informują organizatorzy akcji.

Na czym polega spirometria?

W uproszczeniu spirometria jest badaniem służącym określeniu pojemności życiowej płuc. Opiera się na współpracy pacjenta a także personelu medycznego, który ją przeprowadza. Nie boli. Jest nieinwazyjna. Pacjent nabiera i wydmuchuje powietrze zgodnie z poleceniami przeprowadzającego badanie. Spirometria pozwala między innymi ocenić stopień zwężenia (obturacji) dró oddechowych.

Czytaj także: Spirometria – ważne informacje

Kampania społeczna Płuca Polski

Organizatorzy kampanii społecznej Płuca Polski podejmuje się edukacji, a także pracują nad ciągle jeszcze niewielką  świadomością Polaków dotyczącą POChP i IPF. To szczególnie istotne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że coś im dolega. Aż do chwili, gdy ich stan jest już na tyle poważny, że choroba powoduje istotne ograniczenia w codziennym życiu i wymaga stałego leczenia.

Czytaj także: Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Źródła:
  1. https://plucapolski.pl/niepokojace-wyniki-badan-pluc-wsrod-mieszkancow-polski,aktualnosci,53

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!