Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024
Monika Rydlewska

PACJENT I OPIEKUN: Mojej mamie od miesiąca bardzo bardzo brzydko "pachnie '' z rurki

Mojej mamie od miesiąca bardzo bardzo brzydko „pachnie ” z rurki, mimo że jest czyszczona kilka razy dziennie (tydzień temu została wymieniona). Mama jest po radioterapii raka krtani. Byliśmy na badaniu kamerą. Nic nie widać. Jest za to opuchlizna i ten nieprzyjemny zapach. Co to może być?

Trudno powiedzieć, czym spowodowany jest brzydki zapach wydobywający się z okolic rurki tracheotomijnej. Tym bardziej, że Pani opis („opuchlizna” – czy dotyczy on otworu tracheotomijnego?) nie jest wystarczająco jasny. Wydaje się z opisu sytuacji, że właściwie Państwo pielęgnujecie rurkę tracheostomijną. Nieprzyjemny zapach może być spowodowany zalegającą wydzieliną nad balonem uszczelniającym. Więc należy dbać o regularne odbarczanie wydzieliny znad balonu uszczelniającego. Należy również przepłukiwać dren do odbarczania wydzieliny znad balonu niewielką ilością wody do wstrzykiwań. Tak aby nie zalegały tam resztki pokarmowe, mogące powodować powstanie brzydkiego zapachu. Należy również często zmieniać opatrunek wokół otworu tracheostomijnego (minimum 2 x dziennie lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba). Bardzo istotne jest dbanie o toaletę jamy ustnej, używanie bezalkoholowych płynów do płukania jamy ustnej.Dobrze by było, aby mama skorzystała z konsultacji laryngologicznej i stomatologicznej. Być może tam leży problem brzydkiego zapachu z okolicy rurki tracheostomijnej.

mgr Katarzyna Butna
Pielęgniarka Kliniczna Ośrodka Wentylacji Domowej w Bydgoszczy
Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!