Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024
Monika Rydlewska

PACJENT I OPIEKUN: W jaki sposób dobrać rozmiar maski

W jaki sposób dobrać rozmiar maski ustno-nosowej? Czy można to w jakiś sposób wymierzyć? Noszę aktualnie rozmiar S, ale bardzo odciska mi się na nosie, więc zastanawiam się, jaki rozmiar byłby lepszy. A może lepiej zastanowić się nad taką o konstrukcji podnosowej? Dziękuję za odpowiedź. Jestem pod opieką Ośrodka Wentylacji w Bydgoszczy.

Czytelniczka

Szanowna Pani,

Maski ustno-nosowe są wytwarzane przez różnych producentów. Do każdego typu maski dostarczane są przez producenta przymiary, pomagające w określeniu rozmiaru. Najczęściej pozwalają one w przybliżeniu określić rozmiar maski. Ale nawet w przypadku braku takiego przymiaru, można dobrać rozmiar maski przymierzając ją do twarzy.

Górna część powinna opierać się na grzbiecie nosa, a dolna sięgać poniżej dolnej wargi.

Właściwy rozmiar maski nie zabezpieczy w pełni przed odciskaniem się jej na nosie. Można zminimalizować nacisk maski, dobierając właściwe napięcie pasków. Powinno być takie, żeby:

  • maska nie uciskała zbytnio na twarz,
  • można było dość łatwo wsunąć dwa palce pomiędzy paski a głowę na wysokości skroni,
  • nie było przecieków w czasie wentylacji, zwłaszcza w kierunku oczu.

Maska nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża, bo wtedy – w każdym przypadku – może być nieszczelna i trzeba będzie mocniej ją dociskać.

Jeżeli jeden rodzaj maski nie daje szczelności to powinno się spróbować z innym modelem. Dobrze jest posiadać minimum dwa rodzaje masek i stosować je zamiennie, żeby uniknąć ucisku maski na ciągle jedno miejsce na nosie.

Jednym z rodzajów posiadanych masek może być maska podnosowa. Ją także trzeba dopasować, gdyż nie każdemu ona pasuje i niekiedy nie jest skuteczna przy wyższych poziomach ciśnień stosowanych w czasie wentylacji.

Z życzeniami zdrowia,

Zespół leczeniewdomu.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!