Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

– Postulatem pacjentów, jak i środowiska medycznego było to, żeby ta nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie, była dostępna dla wszystkich - mówił niedawno prof. Łukasz Szumowski/ fot. Ministerstwo Zdrowia

Monika Rydlewska

Kolejne 10 ośrodków dołącza do pilotażu trombektomii mechanicznej

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oficjalnie ogłosił, że kolejne 10 ośrodków dołączy do realizatorów programu pilotażowego trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Nowe ośrodki będą realizować pilotaż od lipca br.

W listopadzie 2018 r. został ogłoszony program pilotażowy trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Na początku do pilotażu weszło 7 wyspecjalizowanych ośrodków, które w okresie od stycznia do marca przeprowadziły 168 zabiegów. To jednak nie koniec – gdyż od lipca dołączy do nich kolejnych 10 placówek.

Już przy starcie pilotażu minister zdrowia zapowiedział jego rozszerzenie – gdy tylko kolejne placówki będą spełniały wymagania konieczne do tego, aby móc zapewnić całodobową gotowość do przeprowadzenia trombektomii.

Zarówno Ministerstwu Zdrowia, jak i specjalistom zależało, by zapewnić dostęp do pilotażu wszystkim województwom. Dlatego od lipca br. do pilotażu dołączy 10 nowych ośrodków, które będą współpracować z regionalnymi centrami udarowymi.

– Postulatem pacjentów, jak i środowiska medycznego było to, żeby ta nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie, była dostępna dla wszystkich. Rozszerzamy pilotaż trombektomii mechanicznej na całą Polskę poprzez włączenie kolejnych 10 ośrodków, które w praktyce pokrywają kraj – zapowiedział minister Szumowski.

– Bardzo dziękuję ministerstwu za przygotowanie tego programu, za rozszerzenie pilotażu. Myślę, że to wskazuje dobry kierunek działań resortu, jeśli chodzi o nowoczesne terapie – uzupełnił Tomasz Latos, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.

Nowe ośrodki w pilotażu trombektomii

Od lipca br. do pilotażu dołączą kolejne placówki:

 • Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie
 • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
 • Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
 • Wojewódzki Szpital Z12 Zespolony w Kielcach

Choroby układu sercowo-naczyniowego w Polsce

Choroby układu sercowo-naczyniowego, a wśród nich również udary mózgu, są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. W Polsce faktycznie dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu. Aż 80% z nich to udary niedokrwienne. Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego, która pozwala uniknąć powikłań, jest trombektomia mechaniczna.

Na czym polega zabieg trombektomii mechanicznej

Upraszczając, zabieg polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.

Według szacunków na świecie rocznie na 1 mln populacji 100 pacjentów kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że 5% chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczona metodą trombektomii mechanicznej, czyli w Polsce będzie to 4 tys. pacjentów w skali roku.

Źródło:

 1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/kolejne-10-osrodkow-dolacza-do-pilotazu-trombektomii-mechanicznej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!