Ruszył konkurs w ramach Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury szpitali pediatrycznych pełniących w systemie ochrony zdrowia funkcję strategiczną. Placówki mogą ubiegać się o środki na budowę, rozbudowę, modernizację oraz doposażenie.

Od 1 grudnia szpitale pediatryczne mogą zapoznać się z warunkami dofinansowania projektów w ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej (SIS), który jest częścią Funduszu Medycznego. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać już od 3 stycznia 2022 r.

– Czekamy na zgłoszenia od szpitali, które chcą zwiększyć dostępność do udzielanych świadczeń a także zapewnić kompleksową opiekę małym pacjentom. Począwszy od diagnostyki, przez leczenie, aż po rehabilitację. Pieniądze z Funduszu Medycznego można przeznaczyć na nowoczesne formy terapii. A także na poprawę komfortu pobytu dziecka i opiekuna w szpitalu – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dodaje, celem realizacji projektów powinno być skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę a także szybsze rozpoczęcie leczenia najmłodszych pacjentów.

Warunki udzielenia dofinansowania placówkom

O dofinansowani mogą ubiegać się szpitale:

  • onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne a także ogólnopolskie – podmioty z najwyższych poziomów tzw. sieci szpitali
  • posiadające pozytywną i ważną opinię o celowości inwestycji wydaną przez ministra zdrowia lub wojewodę.

Łącznie kwota dofinansowania w ramach SIS dla szpitali pediatrycznych to 2 mld zł. Wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu nie może być niższa niż 50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł wsparcia w formie dotacji celowej. Nabór propozycji projektów strategicznych potrwa do 31 marca 2022 r.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez dedykowaną stronę https://konkursy.mz.gov.pl. Propozycja projektu powinna zawierać m.in. opis inwestycji, kosztorys i harmonogram realizacji, a także opis spełnienia formalnych i merytorycznych kryteriów oceny określonych w dokumentacji konkursowej.

Przy ocenie propozycji pod uwagę będą brane m.in.

  • rola danego podmiotu w systemie ochrony zdrowia mierzona m.in. liczba świadczeń udzielanych najmłodszym pacjentom
  • opieka wysokospecjalistyczna dla dzieci
  • udział w kształceniu kadr medycznych
  • zapewnienie wysokiej jakości kompleksowych świadczeń zdrowotnych (m.in. poprzez zwiększenie dostępu do rehabilitacji).

W czasie naboru pracownicy Ministerstwa Zdrowia będą udzielali zainteresowanym szczegółowych informacji na temat konkursu za pośrednictwem adresu e-mail: fundusz.medyczny@mz.gov.pl oraz pod numerami telefonu: 882 359 163, 532 394 239, 539 141 337.

Kolejne konkursy w ramach SIS – dedykowane m.in. szpitalom onkologicznym – zostaną ogłoszone na początku 2022 r.

Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy, który powstał z inicjatywy Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Cel Funduszu to wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia a także jakości życia Polaków. Do 2029 całkowite nakłady na ochronę zdrowia w ramach Funduszu wyniosą 40 mld zł.

Oprócz infrastruktury, finansowanie posłuży  m.in. na: zwiększenie dostępności do terapii stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych i chorób rzadkich, leczenie dzieci oraz leczenie poza granicami kraju, a także działania profilaktyczne.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/2-mld-zl-dla-szpitali-pediatrycznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.