Wyleczenie tasiemczycy zazwyczaj jest proste – wystarczy bowiem zażyć odpowiedni lek. W internecie można znaleźć wiele porad odmiennych od powyższej, ale nie dajmy się na nie nabrać. Dowiedz się więcej.

 • Tasiemczyca – co to jest i jak leczyć
 • Zakażenie tasiemcem – objawy

Polecane są m.in. leki homeopatyczne. Homeopatia nie należy jednak do dziedzin medycyny, a co ważniejsze, nie wykazano jej skuteczności w leczeniu czegokolwiek. Zdarzające się pozytywne efekty przypisuje się efektowi placebo.

Tasiemczyca – co to jest i jak leczyć

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą. Pojawia się ona w wyniku inwazji tasiemca do organizmu człowieka. A dokładniej – w wyniku dostania się do układu pokarmowego wągrów (larw tasiemca).

Jeśli stosujemy proste zasady higieny a także nie jemy surowego mięsa, wbrew pozorom nie jest tak łatwo „złapać” tasiemca. Ten robak płaski potrzebuje dwóch żywicieli w swoim rozwoju. Dla większości gatunków tasiemca człowiek jest żywicielem ostatecznym. Czyli tym, w którym robak osiąga dojrzałość płciową.

Zarazić się można:

 • jedząc surowe mięso wołowe (tasiemcem nieuzbrojonym),
 • niedogotowane wieprzowe (tasiemcem uzbrojonym),
 • surowe ryby słodkowodne – np. pstrąga, szczupaka, okonia, łososia itp. (bruzdogłowcem szerokim)
 • przypadkowo zjadając jaja tasiemca karłowatego (z brudnych rąk czy przez przypadek zjadając skażonego owada – tasiemcem karłowatym).

W Polsce najczęściej dochodzi do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym.

Zakażenie tasiemcem – objawy

Pierwsze objawy w postaci wydalania jaj wraz ze stolcem pojawiają się, w zależności od gatunku tasiemca, w przeciągu 2 do 14 tygodni od zarażenia.

Tzw. objawy kliniczne nie są specyficzne. Występują nawet kilka – kilkanaście miesięcy po zarażeniu:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • chudnięcie.

Najczęściej chory zgłasza się do lekarza, bo zauważył segmenty robaka w kale (tasiemiec uzbrojony), albo – w przypadku tasiemca nieuzbrojonego – na bieliźnie. W razie zarażenia tasiemcem bruzdogłowcem rozwija się niedokrwistość megaloblastyczna z braku witaminy B12 i właśnie to może sugerować chorobę pasożytniczą. Zwłaszcza wtedy, gdy pacjent odżywia się prawidłowo a także nie ma problemów z wchłanianiem mikro- i makroelementów.

Tasiemczyca zdiagnozowana w odpowiednio krótkim czasie od zarażenia jest w pełni uleczalna. Proces pozbycia się samego pasożyta jest dość prosty. Wystarczy zażyć odpowiednie leki (często potrzebna jest tylko jedna dawka). Leki może zlecić wyłącznie lekarz, a leczenie musi być poprzedzone diagnostyką – jest nią kilkukrotne badanie mikroskopowe kału. W ten sam sposób potwierdza się skuteczność leczenia.

Czym grozi zaniechanie leczenia tasiemczycy?

Najpoważniejszym powikłaniem jest wągrzyca, polegająca na tym, że larwy tasiemca umiejscowiają się w poza przewodem pokarmowym: tkance podskórnej, mięśniach szkieletowych, ośrodkowym układzie nerwowym a także w narządzie wzroku. Może dojść do przewlekłych bóli głowy, utraty wzroku, napadów padaczki, wodogłowia, zapalenia opon mózgowych. W ciężkich przypadkach wągrzyca może być śmiertelna.

mw, jw, zdrowie.pap.pl

Źródła:
 1. https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce
 2. Interna Szczeklika pod red. P. Gajewskiego, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2016

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.