Partnerzy portalu:
Środa: 4 grudnia 2024

Pacjenci z diagnozą mukowiscydozy w porównaniu z innymi dziećmi są narażeni na cięższy przebieg choroby wywołanej rotawirusami/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Mukowiscydoza a szczepienia

Czy i jak szczepić dzieci chore na mukowiscydozę? Na to pytanie na łamach Medycyny Praktycznej odpowiedziała lek. Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Chorych na mukowiscydozę należy szczepić zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Uwzględniając szczepionki przeciwko pneumokokom w schemacie 3+1 oraz szczepionki zalecane. W tym przede wszystkim przeciwko drobnoustrojom odpowiedzialnym za zakażenia inwazyjne oraz zakażenia układu oddechowego. Czyli przeciwko meningokokom grupy B oraz grup A, C, W i Y, coroczne szczepienie przeciwko grypie (od ukończenia 6. mż.), przeciwko ospie wietrznej (którą w tym przypadku należy także traktować jako przyczynę zapalenia płuc) oraz przeciwko patogenom wywołującym infekcje przewodu pokarmowego i zapalenie wątroby, tj. WZW typu A – napisała lek. Kamila Ludwikowska.

Czytaj także: Mukowiscydoza (CF, cystic fibrosis)

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Nie unikać okazji do szczepienia – jeśli nie ma przeciwwskazań takich jak ostre infekcje czy konieczne hospitalizacje.
  2. Z uwagi na specyfikę mukowiscydozy realizacja Programu Szczepień Ochronnych przy najmniejszej możliwej liczbie wizyt jest wskazana.
  3. Szczepionki 5- a także 6 składnikowe pozwalają najsprawniej realizować program szczepień. Różni je zawartość składowej przeciwko WZW typu B.

Osobne podanie szczepionki przeciwko WZW typu B wiąże się z dodatkowym wstrzyknięciem – tłumaczy lek. Kamila Ludwikowska.

6 składnikowe szczepionki u dzieci z mukowiscydozą

– Jest to bezpieczna, ogólnie zalecana praktyka, która pozwala sprawnie zrealizować PSO z uwzględnieniem szczepień zalecanych – uważa lek. Kamila Ludwikowska. Szczepienie w ten sposób pozwala uniknąć małym pacjentom narażonym na ciężki przebieg chorób infekcyjnych kontaktu z innymi pacjentami czy personelem, od których dziecko potencjalnie może się zarazić.

Szczepienie na rotawirusy

Pacjenci z diagnozą mukowiscydozy w porównaniu z innymi dziećmi są narażeni na cięższy przebieg choroby wywołanej rotawirusami. Mukowiscydoza nie stanowi rzeciwwskazania do szczpień ochronnych przeciw rotawirusom.

Wgłobienie jelita

– Wyniki badań dotyczące związku wgłobienia z przebytym szczepieniem przeciwko rotawirusom są niejednoznaczne. W najnowszej metaanalizie badań obejmującej 200 594 dzieci w 33 krajach na 4 kontynentach nie wykazano zwiększonego ryzyka wgłobienia w ciągu 2 lat po szczepieniu, w porównaniu z dziećmi niezaszczepionymi. Zagadnienie to wymaga jednak dalszych obserwacji – tłumaczy lek. Kamila Ludwikowska, dodając, że w badaniach, w których zaobserwowano zwiększenie ryzyka wgłobienia jelita, było ono bardzo małe i wynosiło średnio 1–2 dodatkowe przypadki na 100 000 zaszczepionych niemowląt.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko rotawirusom

  1. Wgłobienie jelita w przeszłości
  2. „Nieskorygowane wrodzone wady przewodu pokarmowego predysponujące do występowania wgłobienia”.
  3. Niedrożność smółkowa w wywiadzie i/lub po przebyciu zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej – nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do tego szczepienia, a bilans ryzyka i korzyści należy rozpatrzyć indywidualnie.
Źródła:
  1. https://www.mp.pl/szczepienia/ekspert/szczepienia_chorych_przewlekle_ekspert/247693,szczepienie-dziecka-chorego-na-mukowiscydoze

Czytaj także: Mukowiscydoza – kto może odziedziczyć wadliwy gen? 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!