Czy przy ciężkim przewężeniu krtani lub tchawicy i tracheotomii jest możliwość mowy przy użyciu sprzętu? Jeżeli tak, to jakiego?

Zadane pytanie zawiera zbyt mało danych, żeby móc udzielić pełnej odpowiedzi. Przede wszystkim w celu oceny stopnia zwężenia krtani/tchawicy konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Stopień zwężenia krtani/tchawicy będzie prawdopodobnie w tym konkretnym przypadku decydował o tym, czy pacjent będzie miał możliwość mówienia czy też nie. Aby pacjent mógł mówić, konieczny jest przepływ powietrza. Powietrze opływa fałdy głosowe powodując ich drganie, czyli wytwarzanie dźwięku. Uniemożliwiony przepływ powietrza będzie spowodowany zwężeniem krtani/tchawicy w wysokim stopniu. Bądź zaprotezowaniem otworu trachesotomijnego rurką tracheostomijną z uszczelnieniem (wypełnionym powietrzem balonem w tchawicy). W powyższych przypadkach pacjent może mieć jedynie mowę wargową, czyli bezdźwięczną. Przy zachowanym przepływie powietrza, istnieje możliwość mówienia, po uprzednim zastawieniu otworu tracheostomijnego. Czyli w praktyce zatknięcia go palcem (przepływ powietrza na fałdy głosowe). Z kolei w przypadku pacjentów po laryngektomii (usunięciu krtani, czyli narządu głosu) stosuje się tzw. krtań elektroniczną lub wszczepia się protezę głosową. Oczywiście każda z tych sytuacji jest nowa dla pacjenta i wymaga ćwiczeń. Najlepiej z doświadczonym logopedą

mgr Katarzyna Butna
Pielęgniarka Kliniczna Ośrodka Wentylacji Domowej w Bydgoszczy
Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.