Sposobów na asystowanie podopiecznemu przy wstawaniu do balkonika czy przesiadaniu się na wózek jest wiele. Najprostsze w filmiku dla opiekunów rodzinnych osób o obniżonej sprawności pokazuje Hospicjum Palium.

Zdarzają się sytuacje, w których podopieczny potrzebuje asysty opiekuna, aby wstać do balkonika. Jak najłatwiej pomóc mu zmienić pozycję ciała w łóżku i pomóc wstać? Aby obrócić chorego na łóżku unosimy jego rękę do góry, przeciwną nogę uginamy i obracamy go w swoją stronę, chwytając pod łopatkę i za biodro. Zawsze należy pamiętać o asekuracji chorego podczas zmiany pozycji. Szczególnie wówczas, gdy leży na skraju łóżka. Gdy opiekun musi choć na chwilę od tego łóżka odejść, należy podopiecznego zabezpieczyć przed przypadkowym upadkiem. Warto również pamiętać o tym, że wszelkie zmiany pozycji powinny być wykonywane pewnymi, płynnymi ruchami, tak aby nie nadwerężać poczucia bezpieczeństwa podopiecznego.
Sadzając pacjenta, opuszczamy jego nogi na podłogę, chwytamy go pod pachami. Chory jedną ręką obejmuje opiekuna, drugą podpiera się o łóżko – jeśli pozwala mu na to sprawność.

Wstawanie do balkonika w pomocą opiekuna

Aby używanie balkonika było możliwe, nogi chorego muszą być sprawne. Nad ćwiczeniami, ich charakterem, zakresem, czasem trwania powinien czuwać fizjoterapeuta. Najlepiej, aby to w jego asyście pacjent wstawał do balkonika po raz pierwszy.

Wstawanie bardzo ułatwi, jeśli łóżko, z którego chory korzysta ma możliwość podniesienia siedziska. Kolejnym krokiem jest przystawienie i zablokowanie balkonika. Wówczas chory zsuwa się na brzeg łóżka, opiekun staje na szeroko rozstawionych nogach, pochyla chorego do przodu, a następnie podnosi chorego do góry, obejmując jedną ręką jego plecy, a drugą chwytając pod ramię. Chory znacznie ułatwi opiekunowi zadanie, jeśli odepchnie się nogą przysuniętą bliżej łóżka. Błędem jest, jeśli opiekun próbuje podnieść chorego na siłę, chwytając tylko pod jedno ramię lub ciągnąc za rękę zarówno przy wstawaniu, jak i siadaniu na łóżku.

Transfer na wózek

Zanim przesadzimy chorego na wózek pamiętajmy, aby zablokować wózek. A także odsunąć podnóżki oraz podłokietnik od strony łóżka. Następnie zsuwamy chorego na brzeg łóżka, opuszczamy jego stopy. Stajemy przed osobą przesadzaną tak, aby zablokować jej kolana własnymi. Przechylamy chorego w swoją stronę. Wówczas osoba przesadzana obejmuje nas za ramiona, a my chwytamy ją pod pośladkami. Aby nie obciążać kręgosłupa, staramy się unosić na możliwie najmniejszą wysokość. Na koniec podsuwamy podnóżki i opuszczamy podłokietnik wózka.

Przesadzanie z wykorzystaniem podnośnika

Wszelkiego rodzaju podnośniki są coraz popularniejszymi urządzeniami. Odciążają rodzinę i opiekunów przy zmienianiu pozycji i lokalizacji chorego. To także bezpieczny sposób transferu podopiecznego. Podnośnik pomoże w opiece szczególnie wówczas, gdy opiekun jest osobą starszą, a także jeśli podopieczny jest osobą o znacznej wadze.

Gdy chory leży na boku, kładziemy na łóżku specjalne nosidło, podsuwając jego brzeg maksymalnie pod plecy podopiecznego. Następnie wkładamy nogawki pomiędzy nogi, odwracamy chorego na wznak, a następnie krzyżujemy nogawki. Potem przysuwamy podnośnik, aby zaczepić paski.

Za pomocą elektrycznego pilota możemy bezpiecznie podnieść chorego z łóżka i przesunąć nad wózek. Zaletą podnośnika jest to, że może być używany także w innych pomieszczeniach domu, nie tylko w sypialni, ale również np. w łazience.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.