Szczepienia nie dyskwalifikują z oddawania krwi; mało tego – dawcy są zachęcani do szczepień, bo wówczas są po prostu bezpieczniejsi. Należy tylko odczekać odpowiedni czas po szczepieniu. Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 ten okres zależy od tego, jaką szczepionką zastosowano. Nie wolno oddawać krwi w dniu przyjęcia szczepionki i odradza się donację na dzień przed szczepieniem.

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą oddawać krew, muszą tylko, o ile nie mają niepożądanych odczynów poszczepiennych, odczekać:

 • 48 godzin od podania szczepionki typu mRNA (Comirnaty firmy Pfizera/BioNTech i Moderna)
 • 14 dni od podania szczepionki wektorowej (Astra Zeneca) , Ad26.COV2.S (Johnson&Johnson).

Zdarza się, że po szczepieniu występują odczyny poszczepienne – np. wysypka, gorączka, osłabienie. Wówczas krew można oddać po siedmiu dniach od ustąpienia objawów, jednak nie po krótszym okresie niż dwa tygodnie od szczepienia.

Przypomnijmy, że w krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 litrów krwi. Najczęściej od osoby ważącej 50 kg można pobrać 450 ml krwi nie częściej niż sześć razy w roku (mężczyźni) i nie częściej niż cztery razy w roku (kobiety). Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Za każdym razem dawcę bada się przed pobraniem krwi. Po pobraniu krew zostaje oddana do analizy – nie może być żadnych wątpliwości, że nie krążą w niej groźne patogeny. Bada się zatem, czy dawca nie jest zakażony np. kiłą, AIDS, żółtaczką typu B lub C. Jeśli tego rodzaju badanie wskaże na istnienie zakażenia, krew jest utylizowana, a dawca zostanie o tym poinformowany.

Jak przygotować się do oddania krwi?

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
 • wyśpij się;
 • zjedz lekki posiłek (unikaj tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleka, masła w dużych ilościach, kiełbasy, pasztetów, śmietany, rosołu, tłustych mięs oraz jajek, orzeszków ziemnych i kremowych ciast);
 • ogranicz palenie papierosów;
 • nie pij alkoholu;
 • nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli jest przeziębiony.

Co robić po oddaniu krwi

 • stosuj się do zaleceń lekarza lub personelu pobierającego krew;
 • trzymaj uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z powstaniem krwiaka lub zasinienia w miejscu wkłucia;
 • pozostań w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny;
 • unikaj w dniu oddania krwi pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych;
 • staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach;
  w przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów; chorobowych należy zawiadomić telefonicznie ośrodek, w którym oddawałeś krew.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:
 1. Strona Amerykańskiego Czerwonego Krzyża
 2. Strona Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.