W czasie leczenia choroby nowotworowej, a zwłaszcza w trakcie chemio- czy radioterapii bardzo często dokuczają nudności i wymioty. Jeśli są bardzo uporczywe znacznie zwiększają ryzyko rozwoju niedożywienia, a tym samym mogą pogarszać rokowania. Warto poznać sposoby walki z nimi.

Każdy kto choć raz doświadczył długotrwałych nudności lub uporczywych wymiotów zdaje sobie sprawę jak bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pojawiając się w drodze do lub ze szpitala znacznie pogarszają komfort życia i niejednokrotnie są powodem skrępowania. W domowym zaciszu skutecznie zniechęcają do jedzenia czy kontaktów z bliskimi odbierając energię.

Nudności, a chemio- i radioterapia Jeśli nudności i wymioty spowodowane są chemioterapią mogą pojawić się w dzień po jej podaniu lub utrzymywać się nawet przez kilka dni. Duży wpływ na obecność nudności i nasilenie ewentualnych wymiotów ma rodzaj stosowanych leków. W przypadku radioterapii zwłaszcza okolic brzucha, klatki piersiowej, głowy czy miednicy mdłości mogą zacząć dokuczać tuż po leczeniu i trwać nawet przez kilka godzin. Oczywiście nudności i wymioty mogą być także spowodowane przyjmowaniem leków, obecnością silnego bólu, czy zaleganiem pokarmów w żołądku. Ponadto może wywołać je uporczywy kaszel, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, a także niedobory wapnia.

Sposoby walki z nudnościami i wymiotami

Po pierwsze istotne jest spożywanie małych porcji, ale częściej. Mniejsza ilość jedzenia to mniej wypełniony i obciążony żołądek, a tym samym lepsze samopoczucie. Istotne jest także tempo jedzenia. Dokładne przeżucie pokarmu ułatwia jego trawienie i sprawia, że szybciej opuszcza żołądek. Jeśli dokuczają nudności i wymioty warto unikać potraw bardzo słodkich, tłustych i smażonych, ponieważ ich spożycie może nasilić te dolegliwości. Korzystne okazuje się także spożywanie chłodniejszych lub przestudzonych dań. Taka temperatura powoduje, że mają one mniej drażniący zapach, a ponadto nie będą przyśpieszały perystaltyki jelit. Jeśli wymioty pojawiają się o poranku warto przed wstaniem z łóżka zjeść jakiś suchy produkt jak pieczywo chrupkie, tosty czy grzanki oczywiście jeśli nie występują podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Po spożyciu posiłku zalecany jest odpoczynek w pozycji siedzącej przez przynajmniej 30 min. Warto wiedzieć, że pozycja leżąca może nasilać mdłości.

Zmianie powinien ulec także nawyk picia płynów – najlepiej robić to godzinę przed posiłkiem lub po nim. Jeśli to możliwe należy unikać picia w czasie jedzenia.

Co jeszcze mogę zrobić?

Niektóre osoby polecają ssanie kostek lodu lub cukierków miętowych w celu złagodzenia nudności. Ponadto mdłości niekiedy mijają po zjedzeniu niewielkiej ilości kwaśnych produktów jak kiszone ogórki czy kapusta. Pomocny może okazać się także napar z rumianku lub mięty albo posiłki czy napoje z dodatkiem aromatycznego imbiru. Warto ponadto unikać stosowania ostrych perfum, dusznych pomieszczeń i zbyt obcisłej odzieży zwłaszcza uciskającej okolicę brzucha. Obok tych wszystkich domowych sposobów walki z nudnościami i wymiotami warto skorzystać z coraz skuteczniejszych leków na te dolegliwości. Już przed rozpoczęciem leczenia dobrze jest poprosić lekarza o stosowne zalecenia i recepty. Dobrą strategią jest także omówienie z lekarzem możliwości wprowadzenia do diety i przygotowanie dla siebie wsparcia żywieniowego w postaci żywności medycznej np. Resource Protein która pomoże organizmowi dostarczyć kompletu składników odżywczych nawet w momentach, kiedy spożywanie posiłków staje się wyzwaniem.

Katarzyna Zadka

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Tekst powstał we współpracy z:

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.