Na popularnych blogach promujących tzw. alternatywną medycynę można znaleźć sposoby na zwalczenie owsików, np. porady, aby w razie owsicy stosować lewatywę z mikstury wody z czosnkiem. Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych ostrzega, że w najlepszym razie tego rodzaju postępowanie nie wyleczy owsicy, ale należy się liczyć z powikłaniami, np. stanem zapalnym dolnego odcinka układu pokarmowego.

 • Owsiki: skąd się biorą i co mogą spowodować
 • Jak się leczy owsicę
 • Zasady funkcjonowania podczas leczenia owsicy

Jednocześnie lekarz podkreśla, że tę chorobę pasożytniczą łatwo się leczy. Wlewki doodbytnicze z mikstury wody i zgniecionego czosnku nie są jednak terapią!

– Nie jest to przy tym najbrutalniejsza metoda, z jaką się spotkałem w swojej praktyce – przyznaje Michał Sutkowski.

Lekarz przestrzega przed stosowaniem podobnych „średniowiecznych metod”.

– Wlewki z czosnkiem w przypadku owsicy w najlepszym wypadku nie dadzą żadnego efektu. Ale mogą też spowodować groźne powikłania, np. poważne stany zapalne dolnych dróg pokarmowych – podkreśla.

Owsiki: skąd się biorą i co mogą spowodować

Owsiki to pasożyty należące do typu nicieni. Ich krewniakiem jest m.in. glista ludzka. Inwazję owsików na człowieka, który jest ich jedynym żywicielem, nazywa się owsicą. Objawy owsicy to:

 • swędzenie okolic odbytu, zwłaszcza nocą
 • drażliwość, płaczliwość, zaburzenia snu;
 • utrata apetytu.

Nieleczona owsica może prowadzić do wtórnego, bakteryjnego zakażenia okolic odbytu, a w rzadkich przypadkach – infekcji dróg moczowych, przewlekłego zapalenia otrzewnej miednicy mniejszej.

Do zarażenia się dochodzi w drodze fekalno-pokarmowej. Człowiek połyka jaja owsika, z których w dwunastnicy rozwijają się larwy. Następnie wędrują one do jelita grubego, gdzie rozwijają się dalej. Dojrzałe zapłodnione samice owsika wędrują do okolic odbytu. Tam składają jaja. Te potrzebują tylko sześciu godzin, aby dojrzeć.

Często dochodzi do samozarażenia – chory na owsicę drapie okolice odbytu i (często nieświadomie) przenosi je na rękach do ust. Inne drogi zarażenia to kontakt z jajami przez dotyk, bieliznę czy ręczniki zarażonej osoby, deski sedesowe, spożywanie jaj ze skażonym nimi pokarmem. Dzieci mogą zarazić się owsicą w piaskownicy. To zresztą one najczęściej chorują na tę chorobę, ale lepiej pamiętać, że zwykle owsica u jednego domownika sprawia, że zarażają się pozostali. Dlatego w razie stwierdzenia tego rodzaju robaczycy leczeniu podlega cała rodzina, cała rodzina też musi przestrzegać podwyższonego reżimu sanitarnego. Chory jest źródłem zakażenia dla kontaktujących się z nim osób przez cały okres wydalania jaj. Warto przy tym wiedzieć, że jaja owsika zachowują zakaźność przez 2-3 tygodnie w środowisku wilgotnym i chłodnym. Są one odporne na chlor.

Jak się leczy owsicę

Michał Sutkowski podkreśla, że stosunkowo prosto, na dodatek lek na owsicę dostępny jest w aptekach bez recepty. Oprócz przyjmowania leku (doustnie), cała rodzina musi przestrzegać wysokich norm higieny podczas leczenia i po jego zakończeniu.

Zasady funkcjonowania podczas leczenia owsicy:

 • Bardzo ścisła higiena w domu – codzienne usuwanie kurzu (jaja mogą się w nim znajdować);
 • Częste zmiany ręczników i pościeli; pranie brudnych w bardzo wysokiej temperaturze;
 • Prasowanie ręczników i bielizny;
 • Dieta bezcukrowa;
 • W dniu podania leków – dokładne wysprzątanie mieszkania oraz wymiana pościeli, ręczników i ubrań;
 • Bardzo dokładna higiena osobista – bardzo dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety
 • Utrzymywanie czystości w toalecie i łazience.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródła:
 1. Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna 2017

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.