Hipoglikemia i hiperglikemia - objawy
Hipoglikemia i hiperglikemia – czyli zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie glukozy we krwi dla osoby chorej na cukrzycę może mieć poważne konsekwencje. Jak w porę dostrzec ich objawy i jak prawidłowo zareagować?
Znaczne wahania poziomu glukozy we krwi to charakterystyczny objaw cukrzycy. Zaburzenie gospodarki węglowodanowej organizmu może wynikać z dwóch przyczyn.
Po pierwsze niedostatecznego wydzielania insuliny przez trzustkę (cukrzyca typu 1.), po drugie – osłabienia działania insuliny na komórki (cukrzyca typu 2.).
Często – wskutek niewłaściwej diety czy przyjmowania niektórych leków – poziom glukozy we krwi ulega znacznym wahaniom. Szczególnie narażeni są na nie chorujący na cukrzycę. Hipoglikemia (spadek poziomu glukozy we krwi) i hiperglikemia (podwyższenie poziomu glukozy we krwi) mogą mieć poważne następstwa zdrowotne. Jak rozpoznać hipo- i hiperglikemię?
Hipoglikemia
Hipoglikemię charakteryzuje znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi (poniżej 55 mg/dl). U cukrzyków za hipoglikemię uważa się spadek glikemii poniżej 70 mg/dl.
Przyczyny hipoglikemii:
- niedostosowana dawka insuliny
- błędy dietetyczne
- spożycie alkoholu
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny
Jak zniwelować hipoglikemię?
Cukrzycy na wypadek stanu hipoglikemii powinni zawsze mieć przy sobie jakąś słodką przekąskę. By w razie nagłej potrzeby móc szybko podnieść poziom glukozy w ich krwi. Na rynku dostępne są również tabletki z glukozą.
Objawy hipoglikemii:
- senność
- osłabienie
- ból głowy,
- drżenie rąk,
- przyśpieszenie pracy serca,
- zimne poty,
- wilczy głód,
- zaburzenia pamięci.
Dobrym pomysłem jest też noszenie specjalnej opaski informującej innych o chorobie. Pozwoli to prawidłowo zinterpretować objawy chorego, a także sprawnie na nie zareagować.
Hipoglikemia w niektórych przypadkach może doprowadzić ostatecznie do kwasicy lub śpiączki ketonowej.
Jej objawy to:
- nadmierne pragnienie
- suchość w ustach
- zapach acetonu z ust
- nadmierne oddawaniem moczu
- senność
- zawroty głowy
- nudności
- wymioty.
Ponadto nieleczona kwasica prowadzi do śpiączki. Należy pamiętać, że to stan zagrażający życiu.
Hiperglikemia
Hiperglikemia to natomiast stan, gdy we krwi mamy zbyt wysoki poziom glukozy. Przyjmuje się, że występuje powyżej 60-99 mg/dl (w przypadku hiperglikemii porannej) lub 200mg/dl (po posiłku).
Przyczyny hiperglikemii:
- pominięcie dawki insuliny
- zastosowania zbyt małej dawki insuliny
- zjedzenia zbyt dużego posiłku
- infekcja
- stres.
Objawy hiperglikemii:
- nadmierne pragnienie
- oddawanie dużych ilości moczu
- suchość w ustach
- senność i zmęczenie
- problemy ze wzrokiem.
Hiperglikemia może prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu hiperglikemiczno-hiperosmolalnego (ZHH), którego cechami charakterystycznymi są: podwyższone stężenie glukozy we krwi, odwodnienie, a także niewydolność nerek. Objawy Należy pamiętać, że ZHH może się objawiać?
- zaburzeniami świadomości
- przyśpieszonym i spłyconym oddechem
- suchością skóry i błon śluzowych
- obniżonym ciśnieniem krwi.
Innymi słowy jest to stan ostry, zagrażający życiu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.