Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

W badaniu elektromiograficznym używa się elektrod - powierzchniowych lub igłowych. Badanie jest w pełni bezpieczne/ fot. Mohammad Sadique

Monika Rydlewska

Badanie EMG - na czym polega elektromiografia?

EMG to skrócona nazwa elektromiografii, wysokospecjalistycznego badania pozwalającego ocenić stopień, rodzaj i charakter uszkodzenia neuronu obwodowego czyli nerwów i mięśni. Wykonanie badania EMG jest przydatne w diagnostyce wielu schorzeń.

Jest wiele chorób, które na podstawie badania EMG można zdiagnozować lub wykluczyć. Należą do nich między innymi:

  • miastenia, zespół miasteniczny
  • wielonerwowe uszkodzenia o różnym pochodzeniu, takie jak polineuropatia cukrzycowa, toksyczna, zapalna, zespół Guillain-Barre, CIDP, MMN-CB, MADSAM
  • uszkodzenia poszczególnych nerwów obwodowych wskutek ucisku lub urazu (zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu): uszkodzenia splotu barkowego lub lędźwiowo-krzyżowego
  • uszkodzenie motoneuronu ruchowego – SLA, stwardnienie zanikowe boczne
    zespół nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (tężyczka)
  • wielomięśniowe uszkodzenie o różnej etiologii (toksyczne np. polekowe, metaboliczne, zapalne, uwarunkowane genetycznie)
  • uszkodzenie poszczególnych mięśni wskutek urazu lub kontuzji.

EMG jak przebiega badanie?

Badanie jest raczej nieskomplikowane. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać i jest zupełnie bezpieczne. Mogą z niego korzystać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem elektromiografii jest jednak obecność metalowych śrub i implantów w polu badania. Względnym przeciwwskazaniem jest także stymulator serca. Pacjent powinien przed badaniem poinformować lekarza o swoich chorobach i przyjmowanych lekach.

W elektromiografii wykorzystuje się elektrody:

  • elektrody powierzchniowe – umieszczane na skórze pacjenta
  • elektrody igłowe umieszczane w konkretnym badanym mięśniu.

Badanie EMG służyć może ocenie sprawności i wydolności mięśni. EMG pozwala także ocenić przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W zależności od konkretnych wskazań do badania i pacjenta, elektromiografia może trwać od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin.

W pewnych okolicznościach EMG może się wiązać z dyskomfortem – zależy to jednak od konkretnego pacjenta. Poziom natężenia prądu specjalista przeprowadzający badanie dobiera indywidualnie. Czasami wartość natężenia prądu musi być wyższa ze względu na otyłość pacjenta lub oporność skóry. Ponadto wkłucie elektrody igłowej do mięśnia również bywa przez pacjentów różnie tolerowane.

Źródła:
  1. https://www.youtube.com/watch?v=afHpvABLCTo&t=20s
  2. https://www.youtube.com/watch?v=gaNYki43FKo
  3. https://www.youtube.com/watch?v=kE-ro4L_YD0
  4. https://emg-neurolog.pl/badanie-emg/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!