Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Wystarczy raz w miesiącu zbadać jądra palpacyjnie/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Badaj regularnie swoje jądra

Nowotwór jąder, najbardziej powszechny typ nowotworu męskiego przed czterdziestką, jest w większości przypadków wyleczalny, ale musi być wykryty na wczesnym etapie.

Niepokojące zmiany można zauważyć samemu, a diagnostyka w dużej mierze jest dosłownie w męskich rękach. Wystarczy samokontrolować regularnie jądra. To nic skomplikowanego, ale 41 proc. panów nie robi tego wcale. Wstydzą się, czy o tym nie myślą? Raczej to drugie – wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster.

Instytut Badań Pollster przeprowadził 26-27 października br. badanie na reprezentatywnej grupie 546 pełnoletnich mężczyzn. Okazało się, że tylko 3 proc. respondentów jest skrępowanych takim badaniem, a 4 proc. mężczyzn boi się, że może wyczuć jakieś niepokojące zmiany. Dowodzi to jedynie, że wstyd czy strach nie decydują o tym, że mężczyźni nie kontrolują swoich jąder. Głównymi powodami, dla których nie wykonują samobadania jest to, że o tym nie myślą (38 proc. badanych); nie widzą takiej potrzeby (37 proc.) lub nie wiedzą, jak to robić (31 proc.).

Wczesne wykrycie to sukces

Samobadanie nie jest skomplikowane. Właściwie wykonane nie zajmie dłużej niż 5 minut, a wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować życie. Co roku z powodu nowotworu jądra umiera w Polsce około 100 mężczyzn. Chorują na niego głównie młodzi mężczyźni – w wieku od 20 do 39 lat (70 proc. zachorowań).

Na jakie objawy powinno zwrócić się uwagę?

 • bezbolesne powiększenie jądra
 • zgrubienie, guz lub zmiana na skórze moszny
 • dyskomfort w mosznie lub pobolewanie jądra
 • nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej.

Jeśli którąkolwiek zmianę dostrzegamy, odczuwamy lub wyczuwamy, należy jak najszybciej udać się do specjalisty (urologa) i pogłębić diagnostykę.

Badanie na własną rękę

A jak skontrolować czy wszystko jest w porządku? Wystarczy raz w miesiącu zbadać jądra palpacyjnie, ale najpierw szybko przypomnieć sobie anatomię własnego ciała.

„Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej. Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi” – opisuje w poradniku „Odważni wygrywają” Fundacja „Gdyński Most Nadziei”.

Samobadanie

A teraz – zgodnie z instrukcją przygotowaną przez fundację – czas na samobadanie. To cztery proste kroki:

 • Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni. Najlepiej po gorącej kąpieli lub prysznicu, gdy mięśnie moszny są rozluźnione.
 • Sprawdź każde jądro osobno obracając je pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Powinno ono być gładkie. Podczas sprawdzania swoich jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu.
 • Zapoznaj się z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem.
 • Szukaj zgrubień, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. To normalne, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego.

Eksperci dodają, by nie wpadać w panikę, gdy w pierwszym badaniu wyczuwa się pewne zgrubienia. To najprawdopodobniej naturalne struktury w jądrach i dookoła nich. Warto też pamiętać, że nie każda zmiana to rak, choć z każdą powinno się zgłosić do lekarza.

Źródła:
 1. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-zdrowie-mezczyzny-jak-o-nie-dbac,8418.html
 2. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99055,rak-jadra
  https://odwazni.com/samobadanie/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!